Pracownicze Plany Kapitałowe z PFR TFI w Twoim samorządzie
Poprzez nasze fundusze od wielu lat angażujemy się w programy o strategicznym znaczeniu dla gospodarki i samorządów.
Mamy doświadczenie w współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, rozumiemy ich specyfikę i oferujemy dostosowane do ich potrzeb rozwiązania, także w zakresie zarządzania PPK. Zapewniamy wsparcie ekspertów na każdym etapie wdrożenia i obsługi PK oraz dostęp do nowoczesnych i intuicyjnych systemów. Dzięki temu cały proces uruchomienia i obsługi programu przebiega sprawnie i angażuje jak najmniej czasu i środków.
Wybierając PFR TFI, stawiasz na wiarygodnego partnera, który pomoże Ci zadbać o przyszłość pracowników jednostek samorządowych.
Podstawy prawne PPK w samorządzie
Zasady działania PPK reguluje Ustawa z 4 października 2018 r. o Pracowniczych Planach Kapitałowych. W czerwcu 2020 r. wprowadzona została ważna nowelizacja ustawy umożliwiająca wspólny wybór instytucji finansowej zarządzającej PPK dla samorządu i jednostek mu podległych.
Zmiana instytucji zarządzającej PPK na PFR TFI
Wybór instytucji finansowej zarządzającej Pracowniczym Planem Kapitałowym to długoterminowa decyzja. W pewnych sytuacjach poziom obsługi, oferowane narzędzia, jakość współpracy czy osiągane wyniki inwestycyjne mogą skłaniać do zmiany instytucji finansowej zarządzającej PPK. Przeprowadzenie nowego postępowania w zakresie wyboru instytucji zarządzającej programem może też wynikać z przepisów dotyczących zamówień publicznych. Warto pamiętać, że w porozumieniu z pracownikami można przenieść zarządzanie PPK do PFR TFI.
Przepisy o prawie zamówień publicznych a PPK
Zgodnie z art. 7 ust. 2a ustawy o PPK do umów o zarządzanie PPK oraz umów o prowadzenie PPK nie stosuje się przepisów nowej ustawy Prawo zamówień publicznych, ale pod warunkiem, że wartość zamówienia jest mniejsza niż progi unijne, które od 1 stycznia 2024 r. wynoszą:
Kwoty progów unijnych wyrażonych w euro oraz w złotych ustala Prezes Urzędu Zamówień Publicznych w stosownym obwieszczeniu.
Szacowanie wartości zamówienia PPK
Zgodnie z nową ustawą Prawo Zamówień Publicznych (art. 35, ust. 4, pkt 1), jeżeli zamówienie obejmuje usługi bankowe lub inne usługi finansowe - wartością zamówienia są opłaty, prowizje, odsetki i inne podobne świadczenia.
W przypadku PPK podstawą do ustalenia wartości zamówienia jest wartość wynagrodzenia dla instytucji finansowej za świadczenie usługi zarządzenia funduszem zdefiniowanej daty. Wynagrodzenie to składa się z wynagrodzenia stałego ograniczonego limitem do poziomu 0,5% od aktywów funduszu w skali roku oraz wynagrodzenia zmiennego wynoszącego maksymalnie 0,1% aktywów funduszu w skali roku (łącznie 0,6%). Przykładowe wyliczenia znajdują się poniżej:
Do pobrania
Potrzebujesz więcej szczegółowych informacji? Pobierz materiały.
Sprawdź naszą ofertę na utworzenie, prowadzenie i zarządzanie Pracowniczego Planu Kapitałowego.
Znajdziesz tu m.in. szczegółowe informacje na temat praw przysługujących uczestnikom, polityki inwestycyjnej czy ryzyka związanego z inwestowaniem
Wzory dokumentów
Wzory formularzy i deklaracji dla uczestników PPK znajdziesz w zakładce Centrum wiedzy. Aby przejść do zakładki, kliknij w poniższy link.
To warto wiedzieć o PPK
Chcesz lepiej poznać PPK? Aby umożliwić Ci odkrycie wszystkich korzyści, jaki daje PPK, a także ułatwić korzystanie ze wszystkich jego możliwości, stworzyliśmy Centrum wiedzy o PPK, w którym nasi eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania o PPK, wyjaśniają praktyczne aspekty związane z wdrożeniem i obsługą programu. W tym miejscu znajdziesz także niezbędne instrukcje i wzory dokumentów.