Przejdź do treści
NOWOŚĆ

Znajdujesz się na nowej stronie PFR Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

Aktualności Data publikacji: 18 listopada 2021

Dobre Praktyki Informacyjne - więcej informacji dla klientów PFR TFI

8 listopada portal Analizy Online przedstawił nowe zestawienie wypełniania Dobrych Praktyk Informacyjnych przez instytucje finansowe. Portal pozytywnie ocenił publikowane przez nas raporty, co oznacza, że nasze subfundusze wydzielone w ramach PFR PPK SFIO spełniają wszystkie z pięciu Dobrych Praktyk.  

Informacje niezbędne do spełnienia Dobrych Praktyk publikujemy na naszej stronie internetowej w zakładce „Dokumenty funduszy”. Znajdują się tam:  

  • informacje o bilansie przepływów funduszy,  
  • informacje o strukturze portfela,  
  • informacje o składzie portfela,  

Ponadto w KlID-ach zawarte są informacje o pobieranych opłatach.  

Publikując powyższe dokumenty, dostarczamy naszym klientom pełniejszych informacji na temat zarządzanych funduszy. Dzięki temu m.in. uczestnicy Pracowniczych Planów Kapitałowych zarządzanych przez PFR TFI mogą dowiedzieć się, jak realizowana jest polityka inwestycyjna funduszy oraz jak zmienia się skład portfela w poszczególnych kwartałach. 

Czym są Dobre Praktyki?   

Dobre Praktyki Informacyjne to inicjatywa w zakresie samoregulacji rynku funduszy inwestycyjnych zorganizowana przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz portal Analizy.pl. Celem tej inicjatywy jest zwiększanie przejrzystości w dostępie do informacji o funduszach inwestycyjnych.  

Dobre praktyki obejmują 5 obszarów:  

  1. Publikowanie składów portfeli – aby spełnić to kryterium, TFI powinny kwartalnie publikować szczegółowe zestawienie składów portfeli inwestycyjnych.   
  2. Publikowanie danych o bilansie sprzedaży - praktyka dotyczy publikowania co miesiąc informacji o zgromadzonych aktywach oraz o bilansie sprzedaży w rozbiciu na poszczególne fundusze. Praktyka zostanie uznana za spełnioną również w sytuacji, gdy instytucja będzie uwzględniała w saldzie sprzedaży wartość zamian w ramach swoich funduszy.  
  3. Prezentowanie struktury portfela funduszu - aby spełnić tę praktykę, instytucje powinny przedstawić informację o strukturze lokat oraz ekspozycji walutowej - oba te elementy są konieczne.  
  4. Prezentowanie stóp zwrotu dla benchmarku funduszu - praktyka ma na celu umożliwienie porównania wyniku funduszu ze stopą zwrotu jego benchmarku. Weryfikowane są następujące horyzonty: 1M, 3M, 12M, 36M, 60M, 120M, YTD. Informacje powinny być aktualizowane co miesiąc.   
  5. Publikowanie opłat dla wszystkich jednostek - aby spełnić praktykę, instytucje powinny opublikować wskaźnik kosztów całkowitych lub wskaźnik opłat bieżących w rozbiciu na jednostki. Informacja może być umieszczona w prospekcie funduszu, dokumencie KIID lub innym ogólnodostępnym materiale.   

Praktykami objęte są fundusze inwestycyjne, które działają w formule funduszy inwestycyjnych otwartych (FIO) oraz specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO), które adresowane są do szerokiego kręgu odbiorców – klientów detalicznych. W praktyce oznacza to, że Dobrymi Praktykami Informacyjnymi objęte są fundusze oferowane indywidualnym inwestorom, lokujących swoje środki zarówno w ramach funduszy zarządzanych przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI), jak również w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK).