Zrównoważone inwestowanie

W trosce o przyszłość planety i społeczeństwa w naszej działalności uwzględniamy czynniki zrównoważonego rozwoju.

Kolaż zdjęć na header
Kolaż zdjęć na header

Koncepcja zrównoważonego inwestowania

ESG to akronim od angielskiego Environmental, Social, Governance. Inwestowanie ESG oznacza więc taki sposób lokowania kapitału, który poza aspektem czysto finansowym uwzględnia czynniki środowiskowe (z ang. environmental), społecznej odpowiedzialności (z ang. social responsibility) oraz ładu korporacyjnego (z ang. corporate governance).

Jak wynika z badań, włączenie czynników ESG do działalności ma coraz większe znaczenie dla sukcesu i długoterminowej rentowności przedsiębiorstw, a włączenie zasad zrównoważonego rozwoju do strategii biznesowej jest dziś koniecznością i stanowi wyraz odpowiedzialności za naszą wspólną przyszłość Wzrost świadomości tego, jaki wpływ mamy na planetę i społeczeństwo w procesie inwestycyjnym przyczynia się do lepszego zrozumienia modeli biznesowych spółek oraz dokładniejszego pomiaru ryzyka.

Odpowiedzialne inwestowanie, uwzględniające czynniki środowiskowe (environmental), społeczne (social) i dotyczące ładu korporacyjnego (governance) jest nie tylko odpowiedzią na współczesne wyzwania globalne, ale również fundamentem do tworzenia długoterminowej wartości dla naszych inwestorów i partnerów.

Czym jest ESG?

forest

Environment (Środowisko)

Ten obszar obejmuje m.in.:

  • ochronę zasobów naturalnych
  • promowanie odnawialnych źródeł energii
  • odpowiedzialne korzystanie zasobów naturalnych
  • dążenie do gospodarki obiegu zamkniętego
people_alt

Social (Ludzie i społeczeństwo)

Ten obszar obejmuje m.in.:

  • troskę o pracowników
  • różnorodność i inkluzywność
  • wspieranie lokalnych społeczności
  • kształtowanie pozytywnego wpływu społecznego
business

Governance (Ład korporacyjny)

Ten obszar obejmuje m.in.:

  • transparentne zarządzanie i raportowanie
  • etyczne zachowanie w biznesie
  • angażowanie się w dialog z interesariuszami

Uczestnicy rynku finansowego odgrywają kluczową rolę w transformacji gospodarki ku bardziej zrównoważonemu modelowi, korzystnemu dla środowiska i społeczeństwa. Polega ona na dostosowaniu działalności instytucji finansowych do zasad zrównoważonego rozwoju oraz identyfikacji i zarządzaniu ryzykiem związanym z ESG w sposób uwzględniający zmiany zachodzące w otoczeniu biznesowym.

Mała kula ziemska trzymana w dłoniach

Kwestie te uwzględniamy zarówno na poziomie działalności PFR TFI, jak i zarządzanych funduszy. W ich przypadku zakres i rodzaj uwzględnianych czynników zależą od polityki inwestycyjnej konkretnego funduszu.

Kierując się interesem uczestników zarządzanych przez siebie funduszy inwestycyjnych PFR TFI przyjmuje zasady zrównoważonego rozwoju i normy ESG, które obejmują kwestie związane z ochroną środowiska (Environmental), odpowiedzialnością społeczną (Social) oraz zarządzaniem, ładem korporacyjnym i przeciwdziałaniem korupcji (Governance).

Oświadczenie w sprawie oceny osób podlegających Polityce zmiennych składników wynagrodzeń

PFR TFI S.A. uznaje, że ryzyka dla zrównoważonego rozwoju, o ile jest to uzasadnione, stanowią element oceny osób podlegających Polityce zmiennych składników wynagrodzeń w PFR TFI S.A. jako element indywidualnej oceny pod względem kryteriów niefinansowych.

Polityka zmiennych składników wynagrodzeń w PFR TFI S.A. jest dostępna tutaj.

Informacja o klasyfikacji funduszy

Wszystkie fundusze zarządzane przez PFR TFI S.A. klasyfikuje się jako fundusze z artykułu 6 zgodnie z Rozporządzeniem UE w sprawie ujawniania informacji na temat zrównoważonego finansowania (SFDR), co oznacza, że ryzyko zrównoważonego rozwoju jest uwzględnianie w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Ryzyko zrównoważonego rozwoju oznacza zdarzenie lub warunki środowiskowe, społeczne lub związane z zarządzaniem (ESG), które, jeśli wystąpią, mogą spowodować rzeczywisty lub potencjalny istotny negatywny wpływ na wartość inwestycji. Zasady dotyczące uwzględniania ryzyka zrównoważonego rozwoju określa „Strategia wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych przez PFR TFI S.A.”

Szczegółowe informacje na temat profilu zarządzanych funduszy oraz dokumenty i wyniki dostępne są w zakładkach poszczególnych funduszy w sekcji Fundusze inwestycyjne. Aby zapoznać się z interesującymi Cię informacjami, wybierz właściwy fundusz z listy:

 

Zielony las

Więcej informacji

Zachęcamy również do odwiedzenia zakładki Ład korporacyjny, w której można znaleźć m.in. informacje na temat stosowania przez PFR TFI Zasad ładu korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych, a także inne dokumenty np. Politykę zaangażowania funduszy inwestycyjnych.

Sprawdź

Aktualności i komentarze

Regulacje ESG dotyczą nowych obszarów, w których praktyka rynkowa wciąż się kształtuje. Dlatego w PFR TFI włączamy się w inicjatywach rynku, które mają na celu wymianę wiedzy i dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego finansowania, a także monitorowanie planowanych zmian legislacyjnych. Sami także dzielimy się wiedzą, publikując artykuły i komentarze, które dotyczą tego obszaru.