Aktualności Data publikacji: 21 października 2021

Nie czekaj z zawarciem umowy o zarządzanie PPK na oficjalne wezwanie!

Autor Monika Andrzejczyk Menedżer ds. PPK | PFR TFI

Po czterech etapach wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych aktywny program PPK funkcjonował w 265 tys. firmach i instytucjach. Dzięki temu ponad 2 mln pracowników rozpoczęło oszczędzanie na swoją przyszłość. Jednocześnie ponad 670 tysięcy podmiotów zatrudniających nie utworzyło w terminie PPK pomimo takiego obowiązku. Przypominamy, że umowę o zarządzanie mogą podpisać w każdej chwili.

Jeśli z różnych przyczyn firma nie dopełniła wszystkich formalności w terminie właściwym dla swojej grupy i nie zawarła umowy zarządzanie i prowadzenie PPK, wciąż ma możliwość, by utworzyć PPK dla swoich pracowników.

Już wkrótce o obowiązku utworzenia PPK przypomni PFR, który na początku listopada zacznie wysyłkę monitów, w których wezwie pracodawców do zawarcia umowy o zarządzanie PPK z wyznaczoną instytucją finansową, czyli PFR TFI, lub przedstawienia potwierdzenia zawarcia umowy z inną instytucją finansową uprawnioną do zarządzania PPK Powiadomienia trafią do pracodawców za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Umowa PPK online

Zachęcam firmy, które jeszcze nie zawarły umowy o zarządzanie PPK, aby nie czekały na formalne wezwanie. Umowę można podpisać w każdej chwili. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu w momencie, kiedy bardzo dużo firm będzie chciało zawrzeć umowę.

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z serwisu:

https://umowappk.pfrtfi.pl/

Za jego pomocą każdy pracodawca może z dowolnego miejsca podpisać umowę o zarzadzanie PPK w zaledwie kilkanaście minut. Do wypełnienia formularza elektronicznej umowy wystarczy przygotować kilka informacji: podstawowe dane firmy (pełną nazwę i NIP), dane osób upoważnionych do podpisania umowy w imieniu firmy oraz osób, które będą koordynować wdrożenie i kontaktować się z instytucją finansową. Na tym etapie pracodawca zdecyduje także, czy będzie finansował tylko wpłaty podstawowe czy również wpłaty dodatkowe. Do zatwierdzenia umowy nie trzeba mieć nawet podpisu elektronicznego, gdyż uwierzytelnia się ją za pomocą hasła SMS.

Pełna instrukcja korzystania z platformy do zawierania umów o zarządzanie dostępna jest tutaj.

Po podpisaniu umowy o zarządzanie PPK z PFR TFI, wszyscy nasi klienci otrzymują dostęp do wygodnego serwisu iPPK, który pomoże im w bieżącej obsłudze programu. Za jego pośrednictwem możliwe będzie zawarcie umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracowników, a także przekazywanie listy wpłat do PPK i obsługiwanie wybranych dyspozycji pracowników.

O czym powinien pamiętać pracodawca?

Zawierając umowę o zarządzanie PPK po ustawowym terminie, należy pamiętać o wypełnieniu standardowych obowiązków informacyjnych wobec pracowników i zapewnieniu im dostępu do rzetelnych informacji o PPK, na podstawie których będą mogli podjąć świadomą decyzję o uczestnictwie. W PFR TFI zapewniamy wszystkie niezbędne materiały dla pracodawcy i pracowników. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć w zakładce PPK dla pracodawcy.

Kary za brak PPK

W wezwaniu wysyłanym przez PFR znajdzie się jeszcze jedna, bardzo ważna informacja, a mianowicie o sankcjach przewidzianych za niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy o PPK. Zgodnie z nią niepodpisanie umowy o zarządzanie PPK zagrożone jest karą grzywny, która może wynieść do 1,5% funduszu wynagrodzeń pracodawcy w roku obrotowym poprzedzającym niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK.