Przejdź do treści
NOWOŚĆ

Znajdujesz się na nowej stronie PFR Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

WAŻNE

Otrzymałeś wezwanie do zawarcia umowy PPK? PFR TFI pomoże w wypełnieniu obowiazków pracodawcy

Centrum wiedzy o ekspansji zagranicznej

Poznaj korzyści z inwestowania za granicą

Zdjęcie z lotu ptaka kawałka drogi szybkiego ruchu

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne wspierają wzrost polskich firm i umożliwiają przejmowanie najlepszych praktyk i technologii. Inwestycje zagraniczne służą równocześnie rozwojowi polskiej gospodarki oraz gospodarek krajów przyjmujących. 

Udział Funduszu Ekspansji Zagranicznej 2 FIZ AN ("Fundusz", "FEZ") z Grupy PFR w transakcjach przesuwa granicę możliwości dla polskich firm, pozwala im pozyskać finansowanie na nowe przedsięwzięcia, które inaczej byłyby
trudne do zrealizowania.

Naturalnym etapem przeobrażania się krajów rozwijających się w kraje rozwinięte jest pojawienie się znacznej liczby wychodzących inwestycji zagranicznych, które pozwalają zwiększyć skalę działalności, zdywersyfikować ryzyko, dają dostęp do nowych technologii i rozwiązań oraz prowadzą do stworzenia w kraju nowych, wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy.

Korzyści z ekspansji zagranicznej

Odpowiedzialne bezpośrednie inwestycje zagraniczne są korzystne zarówno z punktu widzenia kraju przyjmującego, jak i państwa, z którego pochodzi inwestor.

Wśród korzyści najczęściej wymienia się: zwiększenie zasobów kapitałowych, wielkości produkcji i dochodu, wzrost produktywności czynników produkcji, poprawę efektywności funkcjonowania rynku poprzez napływ know-how, nowych technologii oraz stymulowanie innowacji. Bezpośrednieinwestycje zagraniczne skutkują także zwiększoną integracją z globalną gospodarką. Wskazuje się bowiem na komplementarność inwestycji względem eksportu kraju pochodzenia – inwestycje mogą przyczynić się do wzrostu eksportu.

Transfer technologii i dobrych praktyk zarządczych
trending_up
Poprawa produktywności
Wzrost zatrudnienia i płac
Poprawa jakości instytucji
Wzrost ogólnej liczby inwestycji
Integracja z globalną gospodarką

Rola Grupy PFR w ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw

Instytucje rozwoju skupione w Grupie PFR wspierają ekspansję zagraniczną polskich firm, oferując doradztwo, finansowanie, a także organizując działania promocyjne na arenie międzynarodowej. W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa mogą skorzystać z różnych rozwiązań ułatwiających działalność międzynarodową:

Współfinansowanie bezpośrednich inwestycji zagranicznych
Działania promujące polską gospodarkę za granicą, doradztwo
Finansowanie kontraktów eksportowych
Ubezpieczenia transakcji handlowych polskich przedsiębiorców

Fundusz Ekspansji Zagranicznej

Wspiera ekspansję inwestycyjną polskich firm na rynki zagraniczne, współfinansując bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Fundusz oferuje wieloletnie, stabilne finansowanie kapitałowe i dłużne.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu

Prowadzi działania od promocji polskiej gospodarki i wzmacniania wizerunku międzynarodowego polskich marek, przez zapewnienie dostępu do kompleksowych informacji na temat otoczenia gospodarczego i prawnego aż po pomoc dotyczącą procedur administracyjnych.

Bank Gospodarstwa Krajowego

Oferuje finansowanie krótko- i długoterminowych kontraktów eksportowych. Dzięki temu rozwiązaniu polskie firmy mogą zmniejszyć ryzyko braku zapłaty za wysłany towar lub usługi zrealizowane na rzecz zagranicznego klienta, jednocześnie oferując atrakcyj

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych

KUKE ubezpiecza transakcje handlowe, a także jako jedyny podmiot w kraju KUKE ubezpiecza długoterminowe projekty eksportowe o charakterze inwestycyjnym, finansowane kredytem o okresie spłaty dwóch i więcej lat.

Materiały do pobrania

Zapraszamy do zapoznania się materiałami do pobrania, które zostały pogrupowane na trzy kategorie: w pierwszej części znajdują się raporty i opracowania rynkowe naszych ekspertów, następnie nasze prezentacje na temat funduszu. W ostatniej części znajdują się nagrania i wywiady.

Raport zawiera kompleksową analizę potencjalnych szans biznesowych uwzględniającą czynniki makroekologiczne, geopolityczne i dynamiczne zmiany w światowej gospodarce. 

Przejdź do raportu.

Raport zawiera wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w 240 polskich przedsiębiorstwach, jak również trendy na rynku inwestycji bezpośrednich i ranking kierunków inwestycyjnych.

Pobierz raport.

Celem raportu było opracowanie i omówienie listy rankingowych najbardziej atrakcyjnych kierunków ekspansji kapitałowej dla polskich firm.

Pobierz raport.

Raport zawiera analizę inwestycji zagranicznych polskich przedsiębiorców. Szczególny nacisk został położony na inwestycje przedsiębiorców związanych z branżą e-commerce.

Pobierz raport.