Przejdź do treści
NOWOŚĆ

Znajdujesz się na nowej stronie PFR Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

WAŻNE

Otrzymałeś wezwanie do zawarcia umowy PPK? PFR TFI pomoże w wypełnieniu obowiazków pracodawcy

Oszczędzaj w PPK z PFR TFI

Twoje jutro zaczyna się dziś. Dołącz do PPK i buduj swoją finansową przyszłość.

Warto być w Pracowniczych Planach Kapitałowych

Pracownicze Plany Kapitałowe to kompleksowy i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który opiera się na prostych i przejrzystych zasadach. Jego głównym celem jest budowa zabezpieczenia finansowego na czas po zakończeniu aktywności zawodowej, a kluczową zaletą fakt, że w programie razem z Tobą oszczędzają pracodawca i państwo. Dzięki temu oszczędzasz szybciej i więcej.

Zgromadzone w PPK środki są Twoją prywatną własnością. Najkorzystniej wypłacić je po 60. roku życia, zapewniając sobie i rodzinie dodatkowe środki. Jeśli ich nie wykorzystasz, Twoje oszczędności będą podlegały dziedziczeniu.

Dołącz do PPK i pozwól, by Twoje oszczędności pracowały na Twoją przyszłość.

Korzyści z udziału w PPK

Największą zaletą PPK jest możliwość efektywnego oszczędzania na przyszłość. Dzięki wpłatom pracodawcy i dopłatom państwa oszczędzasz większe kwoty, które dodatkowo są inwestowane, dzięki czemu przez cały czas aktywnie pracują dla Ciebie.

Moneta złotówka

Wpłaty pracodawcy i dopłaty od państwa

Wpłaty na rachunek PPK są finansowane przez 3 strony: uczestnika, jego pracodawcę i państwo. Dzięki temu możesz oszczędzać skuteczniej.

Prywatność i dziedziczenie środków

Wszystkie środki zgromadzone na rachunku PPK są własnością uczestnika i podlegają dziedziczeniu. Uczestnik w każdej chwili ma dostęp do informacji o zgromadzonych środkach.

Kalkulator

Zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych

W przypadku wypłaty po 60 r.ż. - zyski wypracowane przez fundusz zdefiniowanej daty są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych, więc oszczędzanie w PPK jest jeszcze bardziej opłacalne.

Powszechny dostęp

W programie mogą uczestniczyć wszyscy pracownicy między 18. a 70. rokiem życia podlegający obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym.

Monety na brązowej ziemi polewane wodą

Inwestowanie środków

Wszystkie środki gromadzone w PPK są inwestowane w subfundusz cyklu życia. Jego polityka jest dostosowana do Twojego wieku i zmienia się wraz z nim.

Bezpieczeństwo finansowe

Środki z rachunku PPK najkorzystniej wypłacić po 60. roku życia, zapewniając sobie dodatkowe pieniądze po zakończeniu aktywności zawodowej.

Kto i ile wpłaca na PPK?

Co miesiąc z Twojej pensji będzie odprowadzona wpłata podstawowa w wysokości 2% wynagrodzenia. Możesz ją zwiększyć do 4%. Pracodawca dołoży do tego przynajmniej 1,5%, ale może podnieść swoją wpłatę do 4%.

W oszczędzaniu pomoże także państwo, które przekaże Ci 250 zł wpłaty powitalnej oraz coroczne dopłaty w wysokości 240 zł.

Jak zostać uczestnikiem PPK?

Do PPK możesz przystąpić, jeżeli masz od 18 do 70 lat i podlegasz obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym.

W zależności od grupy wiekowej różni się sposób zapisu do programu:

  • dla osób od 18. do 55. r.ż. zapis jest automatyczny - pracodawca sam zapisze Cię do programu,
  • osoby od 55. do 70. r.ż. mogą przystąpić do PPK, składając u pracodawcy wniosek.

Oszczędzanie w PPK jest dobrowolne. To Ty decydujesz o tym, czy uczestniczysz w programie. Możesz też w każdej chwili ponownie do niego przystąpić, nawet gdy wcześniej zrezygnowałeś z wpłat do PPK.

Ikonografika

Dołącz do milionów uczestników PPK i zadbaj o swoją przyszłość!

Kiedy możesz wypłacić i wykorzystać środki w PPK?

Podstawowym założeniem PPK jest długoterminowe oszczędzanie, aby po zakończeniu aktywności zawodowej mieć do dyspozycji dodatkowe środki. Jednak dzięki temu, że wszystkie środki są w pełni prywatne, to Ty decydujesz, kiedy i w jaki sposób je wykorzystasz.

home

Na pokrycie wkładu własnego

Planujesz budowę domu lub mieszkania? Jeśli nie ukończyłeś 45 r.ż., możesz wypłacić do 100% środków z Twojego rachunku PPK i przeznaczyć je na pokrycie wkładu własnego wymaganego przy kredycie hipotecznym. Na zwrot tych środków masz aż
15 lat.

savings

Dodatkowe środki po 60. roku życia

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wypłata środków z rachunku PPK po ukończeniu 60. roku życia w następującej formie: 25% jednorazowo, a 75% w minimum 120 ratach, czyli co miesiąc przez 10 lat (liczbę rat możesz dowolnie zwiększyć). W takim przypadku zyskasz najwięcej, ponieważ nie zapłacisz podatku od zysków kapitałowych.

monitor_heart

W przypadku poważnego zachorowania

Możesz wypłacić do 25% oszczędności zgromadzonych na Twoim rachunku PPK w przypadku poważnej choroby - Twojej lub Twoich najbliższych. Tych środków nie musisz zwracać.

unarchive

W dowolnym momencie (zwrot środków)

Życie często bywa zaskakujące i nieprzewidywalne. W nadzwyczajnych sytuacjach, kiedy pilnie potrzebujesz dodatkowych środków, możesz skorzystać z PPK.

Dokonując wypłaty w ramach zwrotu środków z rachunku PPK, pamiętaj, że jest to mniej korzystne rozwiązanie niż wypłata po 60 roku życia, ponieważ zwrócisz wszystkie dopłaty od państwa, które są nagrodą za długoterminowe oszczędzanie, a  środki sfinansowane przez pracodawcę, przed dokonaniem zwrotu, zostaną pomniejszone o 30%. Dodatkowo, od zysku z inwestycji, zostanie odprowadzony podatek od zysków kapitałowych.

Twoje finanse są w Twoich rękach!

Jak inwestowane są Twoje oszczędności?

Oszczędności gromadzone na rachunku PPK inwestowane są w subfundusze cyklu życia (tzw. subfundusze zdefiniowanej daty) wydzielone w ramach PFR PPK Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego. W PFR TFI utworzyliśmy 9 takich subfunduszy dla osób w różnym wieku.

Polityka inwestycyjna każdego z nich jest systematycznie dostosowywana do zmieniającego się wieku uczestników. Wraz ze zbliżaniem się przez Ciebie do 60. roku życia zmniejsza się udział instrumentów udziałowych (głównie akcji), a wzrasta dłużnych (głównie obligacji).W zależności od swojego wieku zostaniesz automatycznie przypisany do właściwego subfunduszu, ale możesz też w dowolnym momencie zmienić subfundusz lub podzielić środki pomiędzy różne subfundusze.

Ikonografika

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych subfunduszy, a także kluczowe informacje znajdziesz w zakładce fundusze inwestycyjne.

Sprawdź aktualne wyceny subfunduszy PPK

Jak sprawdzić stan środków?

Dzięki wygodnemu i bezpiecznemu serwisowi internetowemu IAT FI, masz stały dostęp do swojego rachunku PPK. W serwisie możesz m.in. śledzić stan swoich oszczędności, przeglądać historię wpłat oraz składać dyspozycje. Znajdziesz tam również informacje o zawarciu umowy o prowadzenie PPK, zasadach uczestnictwa, roczne zestawienie transakcji na Twoim rachunku PPK oraz aktualności związane z programem. Dostęp do serwisu uzyskasz po zgłoszeniu Cię do PPK przez Twojego pracodawcę.

Jeśli jesteś już uczestnikiem PPK prowadzonego przez PFR TFI, do serwisu IAT FI możesz zalogować się tutaj.

Serwis IAT FI – Pełna obsługa online każdego uczestnika PPK

Przydatne narzędzia

Kalkulator

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym

Serwis IAT FI

Jesteś już uczestnikiem PPK? Zaloguj się, żeby sprawdzić stan swojego rachunku

Notowania

Sprawdź aktualne wyniki funduszy zdefiniowanej daty

Multimedia

Chciałbyś lepiej poznać zasady PPK, a może dowiedzieć się, jak inwestowane są Twoje środki i kiedy możesz z nich skorzystać? W tym miejscu przygotowaliśmy najważniejsze informacje w formie krótkich filmów czy szkoleń online. Wybierz interesujący Cię temat.

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

PPK to powszechny i dobrowolny program, który pozwala wspólnie z pracodawcą i przy wsparciu państwa gromadzić oszczędności, które pomogą zabezpieczyć Twoją przyszłość. Obejrzyj krótki film i poznaj najważniejsze zasady funkcjonowania PPK.

Jak zostać uczestnikiem PPK?

Kiedy Twoja firma powinna uruchomić PPK dla swoich pracowników? Jak i kogo zapisać do programu? Odpowiedzi na powyższe pytania poznasz w filmie „Jak zostać uczestnikiem PPK?”

Kiedy możesz skorzystać z oszczędności w PPK?

Środki gromadzone na rachunku PPK są prywatną własnością uczestników i podlegają dziedziczeniu. Dlatego można z nich skorzystać w dowolnym momencie. Dzięki tej animacji poznasz warunki wypłaty środków.

Jak inwestowane są Twoje środki w ramach PPK?

Zastanawiasz się, co się dzieje ze środkami, które gromadzisz na swoim rachunku PPK? Wszystkie inwestowane są w fundusze zdefiniowanej daty, których polityka inwestycyjna dopasowuje się do Twojego wieku. Z filmu dowiesz się, jak wygląda zarządzanie środkami.

Jak korzystać z serwisu dla uczestników PPK?

System IAT FI to nowoczesne, intuicyjne narzędzie, które zapewnia uczestnikom PPK stały dostęp do rachunku. Dzięki niemu możesz m.in. sprawdzić stan swojego rachunku, przeglądać historię rachunku, składać dyspozycje. Z tego filmu dowiesz się, jak korzystać z systemu.

To warto wiedzieć o PPK

Chcesz lepiej poznać PPK? Aby umożliwić Ci odkrycie wszystkich korzyści, jakie daje program, a także ułatwić korzystanie ze wszystkich jego możliwości, stworzyliśmy centrum wiedzy o PPK, w którym nasi eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania o PPK, wyjaśniają praktyczne aspekty związane z wdrożeniem i obsługą programu. W tym miejscu znajdziesz także niezbędne instrukcje i wzory dokumentów.

Materiały do pobrania

Potrzebujesz więcej szczegółowych informacji o PPK? Pobierz poniższe materiały.

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Pobierz poradnik

Serwis IAT FI to nowoczesne i bezpieczne narzędzie umożliwiające stały dostęp do rachunku PPK. Sprawdź, jak z niego skorzystać.

Pobierz instrukcję

Znajdziesz tu m.in. szczegółowe informacje na temat praw przysługujących uczestnikom, polityki inwestycyjnej czy ryzyka związanego z inwestowaniem. 

Pobierz prospekt

 

Kliknij w poniższy przycisk, aby dowiedzieć się więcej.

Centrum Wiedzy
Ręce piszące na laptopie

Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

mail
Napisz do nas na [email protected]

Odpiszemy tak szybko, jak to możliwe

article
Wypełnij formularz

Skorzystaj z formularza i zostaw wiadomość

phone_callback
Zadzwoń do nas

Odpowiemy na Twoje pytania