Przejdź do treści
NOWOŚĆ

Znajdujesz się na nowej stronie PFR Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

Fundusz Ekspansji Zagranicznej

Współfinansujemy inwestycje zagraniczne polskich firm

PFR TFI zarządza dwoma wyspecjalizowanymi funduszami ekspansji zagranicznej, które współfinansują inwestycje zagraniczne polskich przedsiębiorstw: 

  • Funduszem Ekspansji Zagranicznej FIZ AN, 
  • Funduszem Ekspansji Zagranicznej 2 FIZ AN.

Pierwszy z nich zakończył okres inwestycyjny w 2023 r., drugi - w tym samym roku rozpoczął działalność i kontynuuje realizację zagranicznych inwestycji wspólnie z polskimi firmami („Fundusz”, „FEZ”).

Wzrost sprzedaży i wyższe marże
Budowę własnej marki i sprzedaż bezpośrednio do docelowego odbiorcy
Przejęcie marki handlowej lub know-how
Przejęcie poddostawców, pozyskanie pracowników
Wzrost konkurencyjności
Efekt skali w opracowywaniu nowych produktów, badaniach i rozwoju

Potrzebujesz więcej informacji lub chcesz nawiązać współpracę?

Wypełnij formularz kontaktowy. Nasz zespół skontaktuje się z Tobą!

Wypełnij formularz

Jak działa FEZ?

Fundusz współinwestuje z polskimi firmami w projekty zagraniczne typu greenfield i brownfiled, oferując wieloletnie, stabilne finansowanie kapitałowe i dłużne.

Fundusz zawsze jest inwestorem mniejszościowym, a zarządzanie projektem pozostawia w rękach partnera. Proporcjonalnie do posiadanych udziałów lub ekspozycji dłużnej, Fundusz może dzielić ryzyko biznesowe realizowanej inwestycji, dzięki czemu zapewnia polskiemu przedsiębiorcy większe bezpieczeństwo kapitałowe.

Fundusz może współpracować z polskim partnerem zarówno jako jedyny inwestor finansowy, jak również włączyć się w finansowanie projektu wspólnie z innymi instytucjami. Oferta funduszu może być komplementarna dla bankowych produktów finansowych. Fundusz jest otwarty na współpracę z bankami, funduszami inwestycyjnymi oraz instytucjami finansowymi i doradczymi, które uczestniczą w realizacji bezpośrednich inwestycji zagranicznych polskiego partnera.

Ikonografika

Działanie Funduszu Ekspansji Zagranicznej opiera się na kilku filarach:

Tablet z danymi

Podział ryzyka

Fundusz może dzielić z polskim partnerem ryzyko zagranicznej inwestycji proporcjonalnie do swoich udziałów lub zaangażowania dłużnego. FEZ oferuje finansowanie dopasowane do konkretnej transakcji, w tym w określonych przypadkach również bez regresu do polskiego bilansu.

Pieniądze monety ustawione w słupki

Warunki współfinansowania

Fundusz oferuje finansowanie kapitałowe, dłużne lub mieszane - w formach: pożyczki - zabezpieczonej aktywami projektu zagranicznego lub niezabezpieczonej, podporządkowanej, konwertowanej - mezzanine (finansowanie hybrydowe) / structured equity (instrumenty strukturyzowane) lub objęcia akcji bądź udziałów z możliwością ich odkupienia przez polskiego partnera po wartości rynkowej lub na innych z góry określonych zasadach oraz emisji obligacji.

Kula ziemska podświetlana

Szerokie spektrum działania

Typowa inwestycja funduszu wynosi od 3 do 20 mln euro. W przypadku mniejszych projektów dopasujemy warunki finansowanie do potrzeb konkretnej inwestycji. Poza nielicznymi wyjątkami Fundusz nie ma ograniczeń sektorowych ani geograficznych. Może finansować zarówno przejęcia już istniejących zagranicznych spółek, jak i inwestycje typu greenfield.

Stabilność

FEZ jest co do zasady inwestorem długoterminowym - umowa inwestycyjna zawierana jest zwykle na okres od 5 do 10 lat. Fundusz zawsze jest inwestorem mniejszościowym. W przypadku inwestycji w niektórych krajach, zwłaszcza rozwijających się, udział Funduszu z Grupy PFR w projekcie może mieć pozytywny wpływ na postrzeganie polskiego inwestora.

Kto może skorzystać z rozwiązań oferowanych przez FEZ?

Oferta Funduszu jest skierowana do polskich firm, które z powodzeniem działają w Polsce i rozważają inwestycje na rynkach zagranicznych.

Fundusz podąża za polskimi firmami wszędzie tam, gdzie widzą one szanse na rozwój biznesu. Inwestuje w różnych sektorach zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.

Współfinansowane przez Fundusz inwestycje mogą być zorientowane na osiągnięcie różnych celów:

Przejęcia konkurenta lub dystrybutora
Przejęcia marki
Budowy zakładu produkcyjnego, magazynu
Sfinansowania kapitału obrotowego, itp.
Dywersyfikacji geograficznej
Zwiększenia skali działalności

Jak wygląda proces inwestycyjny?

Proces inwestycyjny składa się z kilku etapów i polega na poznaniu polskiej firmy, zrozumieniu modelu działania, ocenie projektu inwestycyjnego, a następnie uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych i negocjacji umowy inwestycyjnej. Do każdej inwestycji podchodzimy indywidualnie, dopasowując harmonogram i plan działania.

  1. Pierwszym krokiem do współpracy jest zgłoszenie projektu przez polską firmę. Zwykle odbywa się to podczas spotkania, stacjonarnego lub online. Na tym etapie zawieramy umowę o zachowaniu poufności i omawiamy wstępną koncepcję projektu inwestycyjnego.
  2. Po uzyskaniu niezbędnych informacji rozpoczynamy dwuetapową fazę ewaluacji projektu. W pierwszej kolejności oceniamy doświadczenie i kompetencje potencjalnego partnera, badamy sprawozdania finansowe spółki, strukturę własnościową, a także analizujemy koncepcję i zakres planowanej inwestycji.
  3. Po uzyskaniu wstępnej akceptacji komitetu inwestycyjnego przygotowywane są kolejne dokumenty, m.in. pełny biznesplan, analizy rynkowe oraz projekcje finansowe projektu. Na tym etapie weryfikujemy także zgodność inwestycji z polityką odpowiedzialności społecznej Funduszu. Cały etap oceny projektu wraz z uzyskaniem akceptacji stosownych komitetów trwa zazwyczaj kilka tygodni.
  4. Kiedy wspólnie z polskim partnerem osiągniemy porozumienie w zakresie podstawowych założeń projektu, przystępujemy do przygotowania umowy inwestycyjnej. Przebieg procesu inwestycyjnego do momentu podpisania umowy zależy od takich czynników jak złożoność inwestycji, zaawansowanie projektu, negocjacje z partnerami.
  5. Po realizacji transakcji rozpoczyna się etap współpracy operacyjnej. Horyzont inwestycyjny Funduszu to zwykle od 5 do 10 lat. W tym czasie Fundusz monitoruje realizację założeń inwestycji. Istnieje również możliwość udzielenia dodatkowego finansowania w razie dalszego rozwoju inwestycji. Wyjście Funduszu z inwestycji następuje na warunkach określonych w umowie.
Ikonografika

Inwestujemy odpowiedzialnie

Intensywna współpraca międzynarodowa pozwala ugruntować standardy społecznej odpowiedzialności biznesu.

W działalności inwestycyjnej Fundusz Ekspansji Zagranicznej uwzględnia zasady zrównoważonego rozwoju w trzech głównych obszarach: środowiskowym, społecznym oraz ładu korporacyjnego.

Podstawą polityki odpowiedzialności społecznej Funduszu Ekspansji Zagranicznej są zasady zrównoważonego rozwoju określone przez Organizację Narodów Zjednoczonych (The 10 Principles UN Global Compact).

Przystępując do realizacji nowego projektu inwestycyjnego, fundusz zawsze współpracuje z polskim partnerem, aby zidentyfikować i scharakteryzować obszary wrażliwe społecznie, a także określić kluczowe grupy interesariuszy. Dla każdej spółki projektowej wdrażana jest i opracowywania strategia społecznej odpowiedzialności biznesu.

Do obszarów szczególnie istotnych z punktu widzenia FEZ należą:

accessibility_new
Przestrzeganie praw człowieka
badge
Przestrzeganie praw pracowniczych
assured_workload
Przeciwdziałanie korupcji
public
Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym

Polityka społecznej odpowiedzialności funduszu wpisuje się w strategię PFR TFI wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych. Więcej informacji na temat zaangażowania PFR TFI w obszarze zrównoważonego rozwoju znajduje się w zakładce Zrównoważone inwestowanie.

Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

mail
Napisz do nas na [email protected]

Odpiszemy tak szybko, jak to możliwe

description
Wypełnij formularz

Skorzystaj z formularza i zostaw wiadomość

phone_callback
Zadzwoń do nas

Odpowiemy na Twoje pytania