Przejdź do treści
NOWOŚĆ

Znajdujesz się na nowej stronie PFR Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

WAŻNE

Otrzymałeś wezwanie do zawarcia umowy PPK? PFR TFI pomoże w wypełnieniu obowiazków pracodawcy

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne, poprzez lokowanie środków w instrumenty finansowe, służą pomnażaniu kapitału powierzonego przez uczestników.

Fundusze inwestycyjne są instytucją zbiorowego inwestowania, a ich głównym celem zazwyczaj jest pomnażanie pieniędzy powierzonych przez uczestników. Odbywa się to poprzez lokowanie środków np. w papiery wartościowe, takie jak akcje, obligacje, bony skarbowe i inne instrumenty finansowe. Tworzeniem funduszy i zarządzaniem nimi zajmują się towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). Na polskim rynku kapitałowym mamy do wyboru fundusze inwestycyjne otwarte (FIO) oraz alternatywne, wśród których możemy wyróżnić specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO) i fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ). 

Dlaczego warto w nie zainwestować?

Na tle innych form inwestowania dostępnych na rynku kapitałowym fundusze inwestycyjne uznawane są za bardzo korzystne dla inwestora z kilku powodów.

Rentowność, transparentność i prostota, bezpieczeństwo

Przede wszystkim jako jedna z kluczowych zalet inwestowania w fundusze inwestycyjne, wymieniana jest wysoka rentowność. Kolejny argument, który przemawia za inwestowaniem w fundusze, to transparentność i prostota - inwestowanie w fundusze nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ponieważ podejmowanie decyzji inwestycyjnych powierza się profesjonalistom.

Nie bez znaczenia jest też bezpieczeństwo – fundusze inwestycyjne oraz zarządzające nimi towarzystwa podlegają rygorystycznym regulacjom prawnym, które chronią interes uczestników. Ponadto, nad bezpieczeństwem środków ulokowanych w funduszach czuwają instytucje zaufania publicznego: Komisja Nadzoru Finansowego oraz bank – depozytariusz.

Tablet z danymi

Najważniejsze zalety inwestowania w fundusze:

Poziom ryzyka adekwatny do profilu klienta
Efektywność kosztowa
Wysoka płynność inwestycji
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego
Profesjonalne zarządzanie powierzonym kapitałem
Stały dostęp do informacji o sytuacji funduszu

Poznaj rodzaje funduszy

Fundusze inwestycyjne otwarte

Fundusze inwestycyjne otwarte (FIO) są najbardziej popularną grupą funduszy i może w nie inwestować właściwie każdy. Ich kluczowym wyróżnikiem jest brak ograniczeń co do przystąpienia oraz rezygnacji z uczestnictwa. 

Uczestnikiem takiego funduszu może zostać zarówno osoba fizyczna, osoba prawna, jak również jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej.

W zamian za wpłaty uczestnik funduszu otrzymuje jednostki uczestnictwa, które może odsprzedać w dowolnym momencie. Jednostki uczestnictwa nie mogą być przedmiotem obrotu, ale podlegają dziedziczeniu. Jednostki uczestnictwa wyceniane są codziennie.

Katalog instrumentów, w które mogą inwestować fundusze inwestycyjne otwarte, określa ustawa o funduszach inwestycyjnych. Są to:   

  • papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski,
  • papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, które są przedmiotem oferty publicznej, a warunki emisji lub pierwszej oferty publicznej zakładają złożenie wniosku o dopuszczenie do obrotu,
  • depozyty w bankach krajowych lub instytucjach kredytowych, których termin zapadalności jest dłuższy niż rok,
  • instrumenty rynku pieniężnego inne niż określone w punktach 1 i 2,  jeżeli one same lub ich emitent podlegają regulacjom, które mają na celu ochronę inwestorów i oszczędności,
  • papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, inne niż te określone w punktach 1,2 i 4, pod warunkiem że ich łączna wartość nie przewyższy 10% aktywów funduszu.

Jedną z form funduszy inwestycyjnych otwartych są specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO). Różnią się one tym, że ich oferta skierowana jest do określonej grupy odbiorców, np. instytucji lub uczestników programów emerytalnych. W te fundusze inwestowane są m.in. środki uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych

Fundusze inwestycyjne zamknięte

Oferty funduszy inwestycyjnych zamkniętych skierowane są do precyzyjnie określonej grupy uczestników.

W odróżnieniu od funduszy otwartych, fundusze inwestycyjne zamknięte nie emitują jednostek uczestnictwa, a certyfikaty inwestycyjne.

Ich emisja może być przeprowadzona w drodze oferty publicznej lub niepublicznej. W przypadku oferty publicznej konieczne jest sporządzenie, a następnie zatwierdzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego prospektu emisyjnego lub memorandum informacyjnego i udostępnienia go do publicznej wiadomości.

Co istotne, certyfikaty inwestycyjne można nabyć tylko w określonych okresach – podczas emisji, a sprzedać – w ustalonych okresach wykupu.  

Wyceny certyfikatów inwestycyjnych funduszy zamkniętych publikowane są regularnie, ale rzadziej niż w przypadku jednostek uczestnictwa funduszy otwartych – najczęściej publikacja wycen ma miejsce raz w miesiącu lub raz na kwartał. Fundusze inwestycyjne zamknięte charakteryzują się większą elastycznością w budowie portfela aktywów. Mogą inwestować w: 

  • papiery wartościowe,
  • wierzytelności – z wyjątkiem wierzytelności wobec osób trzecich, 
  • udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • waluty,
  • instrumenty pochodne, w tym niewystandaryzowane instrumenty pochodne,
  • prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od oznaczonych co do gatunku rzeczy, określonych rodzajów energii, mierników i limitów wielkości produkcji lub emisji zanieczyszczeń, dopuszczone do obrotu na giełdach towarowych, 
  • instrumenty rynku pieniężnego - pod warunkiem, że są zbywalne.

Fundusze zarządzanie przez PFR TFI

Obecnie PFR TFI zarządza  kilkunastoma funduszami inwestycyjnymi, które inwestują m.in. w polskie przedsiębiorstwa rozpoczynające ekspansję zagraniczną, startupy i firmy innowacyjne, spółki komunalne i w nieruchomości. W naszym portfolio znajduje się także PFR PPK SFIO, który jest tzw. funduszem zdefiniowanej daty z ośmioma wydzielonymi subfunduszami. Jest to produkt przeznaczony dla programu PPK.

Szczegółowe informacje na temat naszych funduszy oraz ich wyceny znajdują się w odrębnych zakładkach.

account_balance_wallet
FIO

Chcesz zapoznać się z aktualnymi wycenami i informacjami na temat FIO - przejdź do sekcji Fundusze Inwestycyjne Otwarte.

account_balance_wallet
FIZ

Jeśli interesuje Cię nasza oferta w zakresie Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych, zapraszamy na stronę.