Czy Azja zaskoczy inwestorów zagranicznych?
Azjatycki Bank Rozwoju prognozuje, że w 2025 r. Azja odnotuje wzrost gospodarczy na poziomie 4,9%, a inflacja spadnie do 3%. Ten stabilny wzrost jest napędzany przez dwa główne czynniki: zaawansowane technologie i popyt lokalny. Czy w ślad za tym pójdą również nowe inwestycje zagraniczne?
W ostatnich latach uwagę analityków zajmujących się tematyką bezpośrednich inwestycji zagranicznych przykuwa w szczególności region Azji Południowo-Wschodniej. Ogromna liczba mieszkańców i wielki rynek zbytu to cechy charakterystyczne dla tego regionu, które zapewniają inwestorom duże możliwości. Z resztą widzimy już, że napływa tu coraz więcej BIZ – w ubiegłym roku napływ BIZ do krajów ASEAN osiągnął rekordowy poziom 230 mld USD, pomimo spadku globalnych przepływów inwestycyjnych. W efekcie udział ASEAN w globalnych BIZ wzrósł do 17 proc., w porównaniu do poziomu 6 proc. w latach 2006-2015 [1].
Trend ten podkreśla atrakcyjność regionu jako miejsca docelowego BIZ w sektorach takich jak usługi finansowe i cyfrowe oraz przemysł. Region przyciągnął również inwestycje w energię odnawialną, pojazdy elektryczne (EV) i gospodarkę cyfrową. Jednak Azja Południowo-Wschodnia to nie tylko ASEAN. Pozostałe kraje azjatyckie, takie jak Tajwan czy Korea Południowa, czerpią korzyści z rosnącego globalnego popytu na półprzewodniki, elektronikę i zastosowania sztucznej inteligencji.
Znaczenie tej części świata w globalnym rynku BIZ potwierdzają też dane historyczne. Spójrzmy na dane z ostatnich kilkunastu lat – jeszcze w latach 2006-2015 region ten odpowiadał za 6% globalnego udziału BIZ, a w 2023 r. liczba ta wzrosła do 17%. Z kolei skumulowana wartość BIZ w regionie wzrosła z 1,7 bln USD w 2015 r. do 3,9 bln USD w 2023 r.
Dzięki sprzyjającemu klimatowi inwestycyjnemu, ciągłej integracji regionalnej i stabilnemu wzrostowi PKB, region jest gotowy do dalszego przyciągania znaczących inwestycji. ASEAN ma również potencjał, aby przyciągnąć większe inwestycje w powstające gałęzie przemysłu i sektory związane ze zrównoważonym rozwojem. Infrastruktura, gospodarka cyfrowa, łańcuch dostaw pojazdów elektrycznych, łańcuch wartości energii odnawialnej oraz rozwój sieci łańcucha dostaw – to tylko wybrane obszary o wysokim potencjale.
Azja Południowo-Wschodnia będzie nadal największym magnesem dla napływających bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Według fDi Markets, w 2023 r. państwa ASEAN przyciągnęły 39% azjatyckich projektów BIZ i 43% ogłoszonych wydatków kapitałowych [2]. Jest to spowodowane m.in. dywersyfikacją globalnych i azjatyckich sieci dostaw, w tym zgodnie z modelem „China Plus One” i poprzez strategie friendshoringu. Z punktu widzenia inwestorów zagranicznych atrakcyjność ASEAN związana jest z jego zaangażowaniem w integrację gospodarczą i korzystną sytuacją demograficzną. Umowy handlowe zawarte w regionie i rozwijające się umowy o wolnym handlu z gospodarkami takimi jak Kanada i Unia Europejska, ilustrują otwarte podejście regionu [3]. Napływowi BIZ sprzyjają też reformy lokalne, poprawiające się otoczenie makroekonomiczne i dobre perspektywy dla sektorów nowej gospodarki w regionie, takich jak pojazdy elektryczne i centra danych.
Potencjał regionu dostrzega też coraz więcej polskich firm. W badaniu, które przeprowadziliśmy razem PwC Polska we współpracy z KUKE, blisko połowa ankietowanych przedsiębiorców ocenia Azję jako region z potencjałem. Ogromny i szybko rosnący rynek z bogacącym się społeczeństwem kusi inwestorów, ale też przyciąga uwagę Unii Europejskiej, która w ramach umów o wolnym handlu, dąży do zacieśniania współpracy gospodarczej.
Polska prezydencja w Radzie UE w pierwszej połowie 2025 r. otwiera nowe możliwości rozwoju współpracy z krajami Azji Południowowschodniej. Dobre choć niezbyt intensywne relacje Polski z członkami ASEAN, umacniane przez rosnącą wymianę handlową, tworzą solidne podstawy do szerszego wykorzystania tego potencjału [4]. Przypomnijmy, że w raporcie „Kierunek Wschód. Aktualne trendy i atrakcyjne kierunki ekspansji zagranicznej w obliczu zawirowań geopolitycznych” w czołówce najbardziej perspektywicznych kierunków inwestycji znalazły się m.in.: Wietnam, Indonezja, Malezja i Kambodża.
Polskie firmy nie muszą ograniczać swoich działań do sąsiednich krajów europejskich. Azja, Stany Zjednoczone, a nawet Afryka oferują ogromne możliwości ekspansji. Jestem przekonany, że przyszłość polskiego biznesu leży nie tylko w Unii Europejskiej, ale także na dynamicznie rozwijających się rynkach globalnych. Zwłaszcza w kontekście wyzwań przed jakimi stoją dziś gospodarki w Europie Zachodniej, polskie firmy powinny szukać możliwości dywersyfikacji geograficznej i poszukiwania nowych, bardziej perspektywicznych rynków. Ostatnio w szerokim gronie rozmawialiśmy o tym na konferencji “Czas na gospodarczą reorientację, czyli jak polskie firmy mogą rosnąć pomimo recesji w Niemczech?” zorganizowanej przez ARP przy udziale partnerów - PFR TFI i KUKE.
Azja Południowo-Wschodnia ze swoim potencjałem i innowacyjnością, pozostaje jednym z najbardziej obiecujących kierunków dla inwestorów zagranicznych. Wszystko wskazuje na to, że region ten jeszcze długo będzie magnesem dla kapitału i kluczowym graczem na globalnym rynku inwestycji. Pozostaje natomiast pytanie: kiedy zainteresowanie tą częścią świata ze strony polskich firm przełoży się na zwiększenie tempa polskich inwestycji na kontynencie azjatyckim.
Źródła danych:
- FDI in South East Asia grows despite global challenges – UNCTAD and ASEAN - Investment Monitor
- ASEAN resilient with record $230-B FDI in 2023
- China Plus One Strategy
- Opinion | Tech and demand to drive Asia’s 2025 | fDi Intelligence – Your source for foreign direct investment information - fDiIntelligence.com