Przejdź do treści
NOWOŚĆ

Znajdujesz się na nowej stronie PFR Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

WAŻNE

Otrzymałeś wezwanie do zawarcia umowy PPK? PFR TFI pomoże w wypełnieniu obowiazków pracodawcy

Aktualności Data publikacji: 18 lutego 2025

3 powody, dla których warto zacząć oszczędzać w PPK już teraz

Autor Monika Andrzejczyk Menedżer ds. PPK | PFR TFI
PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Większość młodych dorosłych nie myśli o okresie po zakończeniu swojej aktywności zawodowej i nie robi nic, by tę przyszłość zabezpieczyć. Tylko 16 proc. z nich zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądać ich życie na emeryturze. 53 proc. młodych osób uznaje, że jest to nudny temat. Tymczasem dane są nieubłagane - jeśli sami nie zadbamy o finanse na przyszłość, nasze emerytury mogą być niewystarczające.

Wskaźniki demograficzne mówią jasno – im mniej osób w wieku produkcyjnym, tym większe obciążenie dla systemu emerytalnego. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że emerytury będą niższe niż wielu z nas się wydaje. Prognozy dotyczące przyszłej stopy zastąpienia wskazują, że w 2060 r. świadczenia emerytalne będą wynosiły niespełna 25 proc. wynagrodzenia. Będą więc zbyt niskie, by się za nie utrzymać, a co dopiero spełniać odkładane przez lata marzenia. Żyjemy też coraz dłużej i by zachować standard życia, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, powinniśmy zbudować poduszkę finansową. Jedynym rozwiązaniem jest wziąć sprawy we własne ręce i przejąć odpowiedzialność za swoją przyszłą emeryturę.

Rynek usług finansowych oferuje szereg instrumentów wspierających długoterminowe oszczędzanie. Mamy przecież IKE, IKZE, PPK, PPE. Czy oszczędzanie w PPK się opłaca? Mimo, że z roku na rok uczestników PPK przybywa i pod koniec ubiegłego roku było ich już 3.7 mln, wciąż istnieje duże grono, które nie jest pewne, czy zdecydować się na PPK. Sprawdźmy jakie najważniejsze korzyści niesie ze sobą ta forma oszczędzania.

Państwo i pracodawca oszczędzają razem z Tobą

PPK jako jedyny produkt pozwala na system trójstronnych wpłat, co najprościej mówiąc oznacza, że na naszą przyszłą emeryturę oszczędza razem z nami pracodawca i państwo. Do comiesięcznej wpłaty pracownika w wysokości 2% wynagrodzenia, pracodawca dołoży co najmniej1.5% wpłaty podstawowej, którą może podnieść nawet o kolejne 2,5% wpłaty dodatkowej. W oszczędzaniu pomoże nam też Państwo, które przekaże 250 zł wpłaty powitalnej oraz co roku dopłatę w wysokości 240 zł. Fakt, że nie oszczędzamy sami, lecz nasze środki są powiększane o wpłaty państwa i pracodawcy, dla wielu jest dodatkową motywacją i pozwala na zgromadzenie znacznie większego kapitału, niż zdołalibyśmy odłożyć samodzielnie.

Warto zauważyć, że sam zapis do PPK jest prosty i nie wymaga ze strony uczestnika żadnych działań. Pracownicy w wieku od 18 do 55 lat są zapisywani automatycznie. Natomiast osoby, które ukończyły 55 lat, powinny jedynie zgłosić swojemu pracodawcy chęć uczestnictwa w programie. To pracodawca dokonuje za nas wszystkich formalności. Czy oszczędzanie może być jeszcze prostsze?

Zgromadzone środki cały czas pracują

Z badań wynika, że jeśli już oszczędzamy, najchętniej nasze oszczędności trzymamy na kontach bankowych lub w gotówce. Wynika to z tego, że często nie mamy wiedzy lub zaufania do produktów inwestycyjnych, a trzeba pamiętać, że oszczędności trzymane na rachunku bieżącym czy pod poduszką nie pracują, a wręcz kurczą się, przez choćby inflację.  Tymczasem w PPK wszystkie środki przez cały czas pracują, ponieważ są inwestowane przez profesjonalne instytucje finansowe. W przypadku funduszy PPK zarządzanych przez PFR TFI możemy pochwalić się wysokimi wynikami na tle rynku.

PPK to program stworzony z myślą o długoterminowym oszczędzaniu, dlatego warto przyjrzeć się, jak fundusze zdefiniowanej daty radzą sobie na przestrzeni kilku lat. Pierwsze notowania tych funduszy miały miejsce w grudniu 2019 roku, więc analizując pełne lata kalendarzowe, przyjrzymy się danym od początku 2020 roku. Od stycznia 2020 roku do końca grudnia 2024 roku fundusze zarządzane przez PFR TFI wypracowały imponujące wyniki! Stopy zwrotu wyniosły od 30,5 proc. dla subfunduszu PFR PPK 2025 aż do 72,2 proc. dla subfunduszu PFR PPK 2060. Dla porównania, mediana stóp zwrotu wszystkich funduszy z datą 2025 wyniosła w tym samym okresie 23,5 proc, a dla funduszy ze zdefiniowaną datą 2060: 47,2proc.

Dodatkowym argumentem dla nieprzekonanych powinien być fakt, że wszystkie środki, które gromadzimy na indywidualnym rachunku PPK, są prywatną własnością uczestnika i podlegają dziedziczeniu. Każdy indywidualnie może zdecydować, kiedy je wypłaci i choć najkorzystniej oszczędzać w PPK do 60 roku życia, w sytuacji losowej, jak na przykład poważna choroba, możemy wypłacić zgromadzone środki wcześniej i sfinansować w ten sposób leczenie. Dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym zabezpieczamy więc siebie i nasze rodziny.

Im wcześniej zaczniesz, tym większy kapitał zgromadzisz

Mając 20, 30 lat perspektywa emerytury wydaje nam się bardzo odległa. W tym czasie mamy zazwyczaj inne cele finansowe – zakup mieszkania, samochodu, wakacje, a odkładanie na emeryturę zostawiamy sobie na później. Podstawą oszczędzania na PPK są niewielkie kwoty, które odkładane systematyczne, dzięki magii procentu składanego, z miesiąca na miesiąc powiększają nasze oszczędności. Systematyczność to właśnie słowo klucz, jeśli chodzi o oszczędzanie w PPK. Odkładając na emeryturę od początku naszej drogi zawodowej, jesteśmy w stanie przez lata zgromadzić kapitał, który zapewni nam bezpieczeństwo finansowe w przyszłości.

Biorąc pod uwagę alarmujące prognozy dotyczące przyszłych emerytur, powinniśmy przejąć odpowiedzialność za swoją przyszłość finansową. W praktyce oznacza to – że już od początku kariery finansowej należy oszczędzać z myślą o wieku dojrzałym. Powiem więcej: powinno stać się to nawykiem każdego z nas.

Wyrobienie nawyku oszczędzania jest długim procesem, ale warto podjąć ten trud po to, abyśmy po zakończeniu naszej drogi zawodowej mogli realizować plany i marzenia, na które obecnie nie mamy czasu i które odkładamy na przyszłość. Aby czas spędzony na emeryturze był satysfakcjonującym okresem, musimy działać już teraz.

Źródła:

 businessinsider.com.pl, Emerytura? Myślenie o niej odkładamy na później 
 

Nota prawna

Fundusz PFR PPK SFIO nie gwarantuje osiągnięcia założonych celów inwestycyjnych ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych przez poszczególne subfundusze wydzielone w jego ramach. Prezentowane wyniki inwestycyjne nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym. Należy liczyć się z możliwością osiągnięcia zysku, ale również z ryzykiem utraty części wpłaconych środków.

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w zakładce: Noty prawne | Serwis PFR TFI.