Czym jest Fundusz?
Brak lokalnych inwestorów w funduszach typu Private Equity skutkuje małą liczbą funduszy inwestujących w małe i średnie przedsiębiorstwa. Co za tym idzie, sektor MŚP odczuwa mniejszy dostęp do kapitału.
Pobudzanie przedsiębiorczości w sektorze MŚP to ważna rola Grupy PFR, do której należy PFR TFI. PFR Fundusz Funduszy FIZ powstał, aby wypełnić tę lukę rynkową. Fundusz istnieje, aby wspierać realizację Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Biznesu. Odbywa się to na dwa sposoby:
- wzmacnianie rynków kapitałowych (funduszy private equity) oraz
- dostarczanie kapitału firmom z sektora MŚP.
Okres inwestycyjny
Fundusz inwestuje w przedsiębiorstwo w perspektywie do 10 lat. W sytuacji szczególnie uzasadnionej można przedłużyć czas inwestycji o 2 lata.
Jak działa Fundusz?
Działanie Funduszu oparte jest na modelu pośrednim – przy wyborze profesjonalnych zespołów zarządzających (funduszy Private Equity).
Cele takiego rozwiązania to:
- wzrost efektywności i zasięgu programu,
- mobilizacja kapitału pochodzącego od prywatnych inwestorów.
Fundusz dokonuje inwestycji na zasadach rynkowych
Przy wyborze opiera się o:
- międzynarodowe standardy rynkowe, m.in. stowarzyszeń: Institutional Limited Partners Association oraz Invest Europe, jak również na bazie ścisłej współpracy z największymi inwestorami światowymi.
- kryteria zawarte w strategii inwestycyjnej Funduszu, ze szczególnym nastawieniem na doświadczenie zespołu zarządzającego w pracy ze spółkami portfelowymi i budowaniu wartości dodanej.
Ważnym kryterium wyboru funduszu private equity będzie to, czy część zespołu inwestycyjnego funduszu jest zlokalizowana w Polsce
Ważne informacje
Fundusz adresuje lukę rynkową zidentyfikowaną w Strategii dla Grupy PFR.
Powstanie Funduszu wpisuje się w Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju i bezpośrednio realizuje cele strategiczne Grupy PFR
Informacja o klasyfikacji funduszu
Fundusz klasyfikuje się jako fundusz z artykułu 6 zgodnie z Rozporządzeniem UE w sprawie ujawniania informacji na temat zrównoważonego finansowania (SFDR), co oznacza, że ryzyko zrównoważonego rozwoju jest uwzględnianie w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Ryzyko zrównoważonego rozwoju oznacza zdarzenie lub warunki środowiskowe, społeczne lub związane z zarządzaniem (ESG), które, jeśli wystąpią, mogą spowodować rzeczywisty lub potencjalny istotny negatywny wpływ na wartość inwestycji. Zasady dotyczące uwzględniania ryzyka zrównoważonego rozwoju określa „Strategia wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych przez PFR TFI S.A.” dostępna w zakładce Zrównoważone inwestowanie.
Skontaktuj się z nami
Jesteśmy do Twojej dyspozycji