Przejdź do treści
NOWOŚĆ

Znajdujesz się na nowej stronie PFR Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

PFR NCBR CVC Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych

Grafika hero header
Grafika hero header

Czym jest Fundusz?

Fundusz NCBR CVC jest pierwszym polskim funduszem Corporate Venture Capital. Przeznaczony jest dla Funduszy o kapitalizacji do 320 mln złotych inwestujących w technologiczne, innowacyjne spółki.

Fundusz powstał w ramach programu POIR PFR (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój). Fundusz NCBR CVC to pierwszy polski Fundusz Funduszy skoncentrowany na modelu generowania nowych idei, badań i tworzenia nowych przedsięwzięć w ramach istniejących korporacji.

Finansowanie następuje poprzez połączenie środków publicznych (wkład NCBR) i prywatnych (Korporacyjni Inwestorzy Prywatni). Fundusz może współpracować również z inwestorami typu Venture Capital w procesach typowych dla tych inwestorów. Ważnym elementem każdej inwestycji w docelowe przedsięwzięcie jest „polski pierwiastek” prowadzonych prac, czyli powiązanie z krajową gospodarką.

Kto może korzystać z Funduszu?

  • Korporacje
  • Fundusze Venture Capital

Jakie cele lub projekty realizuje fundusz?

  • Wsparcie badań nad komercyjnym zastosowaniem nowych idei.
  • Rozwój innowacyjności oraz konkurencyjności polskiej gospodarki przez wsparcie rozwoju prężnych spółek technologicznych z sektora MŚP.
  • Włączanie korporacji w proces stymulowania innowacji.

Jak wygląda finansowanie PFR NCBR CVC FIZ AN?

Fundusz może przyznać pojedynczej spółce dwa rodzaje finansowania:

  • pierwsza inwestycja w spółkę – kwota stanowiąca maksymalnie równowartość 15 mln EUR, z czego maksymalnie połowa stanowi wkład PFR NCBR CVC FIZAN, a druga połowa – środki Inwestorów Prywatnych i Korporacyjnych. Kwota może stanowić maksymalnie 20% kapitalizacji Funduszu Kapitałowego.
  • inwestycja kontynuacyjna – jeśli limity z powyższego punktu nie zostały osiągnięte przy spełnieniu dodatkowych wymogów określonych prawem i zasadami programu.
Ręce piszące na laptopie

Struktura udziałów po inwestycji przez fundusz

Podmiot Zarządzający może objąć maksymalnie 49% praw udziałowych spółki.

Preferowane jest inwestowanie poprzez podnoszenie kapitału przedsiębiorstw.

Możliwe jest odkupowanie udziałów od dotychczasowych właścicieli w szczególnie uzasadnionych przypadkach do limitu 50% wartości inwestycji w spółkę. Odkupowanie musi być połączone z objęciem przez Fundusz Kapitałowy nowych instrumentów kapitałowych lub quasi-kapitałowych spółki celowej o tej samej wartości.

Obszar działania i wymogi prawne

Fundusz wspiera polskie spółki na terytorium kraju lub za granicą – pod warunkiem, że ich projekty stanowią znaczną wartość dodaną w kontekście realizacji celów funduszu.

Tło pod cytat

Okres inwestycyjny

Okres inwestycyjny Funduszu Kapitałowego może trwać 5 lat, maksymalnie do 31.12.2023 r.

Okres dezinwestycyjny trwa również 5 lat i może zostać przedłużony, jednak najpóźniej do 31.12.2029 r.

Jak wygląda model finansowania?

PFR NCBR CVC prowadzi ciągły i otwarty nabór do programu – aż do momentu wyczerpania środków z puli funduszu. 

Do programu mogą się zgłosić już istniejące fundusze kapitałowe lub zespoły zarządzające, które zamierzają utworzyć fundusz kapitałowy.
 

filter_1

Na podstawie zgłoszeń Fundusz wybiera podmioty zarządzające.

filter_2

Po wyborze podmiotów zarządzających podpisywana jest trójstronna umowa inwestycyjna. Stronami tej umowy są: Fundusz CVC, korporacyjny inwestor prywatny oraz wybrany podmiot (fundusz kapitałowy lub zespół zarządzający).

filter_3

Podmiot zarządzający ma za zadanie wyszukiwać innowacyjne przedsiębiorstwa i oceniać ich projekty. Na tej podstawie przyznaje spółce środki.

Jak zostać podmiotem zarządzającym?

Fundusz PFR NCBR CVC prowadzi ciągły nabór do programu na stronie internetowej funduszu.

Proces selekcji składa się z dwóch etapów:

  1. analizy stopnia spełnienia kryteriów procedury naboru i merytorycznych oraz
  2. analizy ekonomiczno-prawnej podmiotu.
  • Wniosek powinien zawierać m.in. profile członków zespołu zarządzającego, strategię inwestycją, informacje o ładzie korporacyjnym.
  • W toku szczegółowego badania, potencjalne podmioty zarządzające uczestniczą w bezpośrednich spotkaniach z komitetem inwestycyjnym.
  • Na podstawie oceny wstępnej oraz szczegółowej Komitet Inwestycyjny wybiera podmioty zarządzające.

PFR NCBR CVC FIZAN w skrócie

Typ funduszu

fundusz funduszy

Środki do dyspozycji

200 mln euro

Profil Funduszu

Finansowanie inwestycji w niezależne fundusze CVC i VC, które z ciągu kilku lat będą inwestować w małe i średnie firmy technologiczne.

Wejścia kapitałowe

Wartość inwestycji w spółkę może wynosić max. 15 mln EUR

Horyzont inwestycyjny

5 lat

Proces inwestycyjny

Otwarty proces selekcji funduszy VC/CVC do wyczerpania ok. 200 mln EUR.

Ważne informacje

Więcej szczegółów na temat funduszu PFR NCBR CVC FIZ AN znajdziesz na stronie zarządzającego PFR Ventures.

Informacja o klasyfikacji funduszu

Fundusz klasyfikuje się jako fundusz z artykułu 6 zgodnie z Rozporządzeniem UE w sprawie ujawniania informacji na temat zrównoważonego finansowania (SFDR), co oznacza, że ryzyko zrównoważonego rozwoju jest uwzględnianie w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Ryzyko zrównoważonego rozwoju oznacza zdarzenie lub warunki środowiskowe, społeczne lub związane z zarządzaniem (ESG), które, jeśli wystąpią, mogą spowodować rzeczywisty lub potencjalny istotny negatywny wpływ na wartość inwestycji. Zasady dotyczące uwzględniania ryzyka zrównoważonego rozwoju określa „Strategia wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych przez PFR TFI S.A.” dostępna w zakładce Zrównoważone inwestowanie.

Zarządzanie funduszem

PFR Ventures

Rejestr Funduszy Inwestycyjnych

1502

Skrócona nazwa funduszu

PFR NCBR CVC FIZAN

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy do Twojej dyspozycji