Przejdź do treści
NOWOŚĆ

Znajdujesz się na nowej stronie PFR Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

WAŻNE

Otrzymałeś wezwanie do zawarcia umowy PPK? PFR TFI pomoże w wypełnieniu obowiazków pracodawcy

Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych

Czym jest fundusz?

Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju FIZAN został utworzony w celu zwiększenia dostępności przystępnych cenowo mieszkań oraz pobudzenia wzrostu inwestycji w infrastrukturę samorządową. Przystępność cenowa jest możliwa do osiągnięcia poprzez dopłaty do czynszów w ramach programu „Mieszkanie na Start” realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Fundusz jest długoterminowym inwestorem finansowym, którego działalność polega na finansowaniu i współfinansowaniu inwestycji w obszarze nieruchomości mieszkaniowych, realizowanych we współpracy z podmiotami prywatnymi, samorządami oraz spółkami Skarbu Państwa.

Na zlecenie PFR TFI S.A. aktywami niepłynnymi funduszu zarządza podmiot profesjonalny w zakresie realizacji i zarządzania projektami mieszkaniowymi - PFR Nieruchomości S.A.

Kto może korzystać z funduszu?

  • Jednostki Samorządu Terytorialnego
  • Podmioty prywatne
  • Spółki Skarbu Państwa

Jakie cele lub projekty realizuje fundusz?

  • Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych mieszkańców Polski w zakresie dostępnych cenowo mieszkań na wynajem
  • Zwiększenie infrastruktury samorządowej oferującej mieszkania lokalnym społecznościom
  • Wykorzystanie potencjału niezagospodarowanych nieruchomości
Moneta złotówka

Jak wygląda finansowanie projektów przez FSMdR?

Możliwe formy finansowania to objęcie przez fundusz: akcji, udziałów lub obligacji spółek celowych, powołanych do realizacji projektów inwestycyjnych, bądź udzielenie im pożyczek długoterminowych. 

Struktura udziałów po inwestycji przez fundusz

Fundusz zachowuje kontrolę nad spółkami powołanymi do realizacji projektów inwestycyjnych - posiada co najmniej 50% udziału w ich kapitale zakładowym. 

Obszar działania i wymogi prawne

Projekty mogą być realizowane na terenie całego kraju – zarówno w małych, jak i dużych miastach.

Fundusz może zainwestować w projekt we współpracy z Partnerami Inwestycyjnymi, którzy dysponują prawem własności lub prawem użytkowania wieczystego nieruchomości, na której docelowo może zostać zrealizowana inwestycja mieszkaniowa. 

Preferowana jest realizacja Projektów Inwestycyjnych na obszarach, dla których obowiązują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub dla których możliwe jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT).

Projekty Inwestycyjne powinny być realizowane wyłącznie w odniesieniu do nieruchomości o uregulowanym stanie prawnym.

Okres inwestycyjny

Fundusz przewiduje realizację poszczególnych inwestycji– w zależności od projektu – w czasie od 3 do 4 lat w przypadku nieruchomości posiadających decyzje administracyjne o możliwości zabudowy mieszkaniowej, na co składa się faza projektowania i budowy. W dalszej kolejności, nieruchomość jest wynajmowana na rzecz indywidualnych najemców w modelu najmu instytucjonalnego (tzw. PRS czyli Private Rented Sector).

W modelu współpracy z Partnerami Samorządowymi w zakresie rozwoju infrastruktury samorządowej, nieruchomość mieszkaniowa po wybudowaniu może być również wydzierżawiana przez partnera samorządowego na okres, który średnio wynosi od 25 do 30 lat, po którym partner staje się samodzielnym właścicielem nieruchomości.

FSMdR w skrócie:

Rodzaj finansowania:

kapitałowe lub dłużne

Kwota wsparcia:

co najmniej 50% udział funduszu w kapitale spółki

Data dostępności:

bezterminowo

Przeznaczenie:

rozwój rynku mieszkań na wynajem

Polska logo
Zasięg terytorialny:

Polska

Partnerami inwestycyjnymi mogą zostać:

Informacja o klasyfikacji funduszu

Fundusz klasyfikuje się jako fundusz z artykułu 6 zgodnie z Rozporządzeniem UE w sprawie ujawniania informacji na temat zrównoważonego finansowania (SFDR), co oznacza, że ryzyko zrównoważonego rozwoju jest uwzględnianie w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Ryzyko zrównoważonego rozwoju oznacza zdarzenie lub warunki środowiskowe, społeczne lub związane z zarządzaniem (ESG), które, jeśli wystąpią, mogą spowodować rzeczywisty lub potencjalny istotny negatywny wpływ na wartość inwestycji. Zasady dotyczące uwzględniania ryzyka zrównoważonego rozwoju określa „Strategia wprowadzania do działalności ryzyka dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych przez PFR TFI S.A.” dostępna w zakładce Zrównoważone inwestowanie.

Zarządzanie funduszem

Rejestr Funduszy Inwestycyjnych

1289

Skrócona nazwa funduszu

FSMdR

Skontaktuj się z nami.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji