Ważne terminy w PPK – pamiętaj o porozumieniu z pracownikami
To ostatni moment na przeprowadzenie konsultacji ze stroną społeczną w sprawie wyboru instytucji finansowej zarządzającej PPK w jednostkach publicznych. 26 lutego przypada ostateczny termin na osiągniecie porozumienia.
Na podpisanie umowy o zarządzanie PPK jednostki administracji publicznej mają czas do 26 marca br. Zgodnie z ustawą o PPK instytucję zarządzającą programem pracodawca powinien wybrać w porozumieniu z przedstawicielami zakładowych organizacji związkowych lub – jeśli takie nie funkcjonują w danej jednostce – z reprezentacją pracowników wyłonioną zgodnie z zasadami przedstawicielstwa ad hoc, czyli powołaną do przeprowadzenia konkretnego procesu. Co istotne, wspólny wybór instytucji finansowej powinien nastąpić nie później niż na miesiąc przed terminem zawarcia umowy o zarządzanie, czyli do 26 lutego br.
Co w sytuacji, gdy jednak nie uda się osiągnąć porozumienia z pracownikami w tym zakresie? Jego brak nie oznacza, że dana jednostka nie będzie mogła uruchomić PPK. W takiej sytuacji pracodawca sam podejmie decyzję, którą instytucję wybierze, a jako główne kryterium wyboru powinien uwzględnić szeroko rozumiany interes osób zatrudnionych.
Przypominamy też, że umowę o zarządzanie PPK z PFR TFI można podpisać online, z dowolnego miejsca w zaledwie kilkanaście minut. Dzięki nowoczesnym, intuicyjnym narzędziom z PFR TFI każdy może wdrożyć PPK na czas. System jest w pełni zautomatyzowany, wystarczy w formularzu podać numer NIP, a pozostałe dane uzupełnią się automatycznie.
Kolejne etapy wdrożenia PPK z PFR TFI również można przeprowadzić w sposób zdalny – bez organizowania bezpośrednich spotkań. Po podpisaniu umowy o zarządzanie PPK pracodawca ma co najmniej 10 dni zanim przejdzie do kolejnego kroku, czyli zawarcia umowy o prowadzenie PPK. Trzeba jednak pamiętać, by tę umowę podpisać nie później niż 10 kwietnia br. Podobnie jak w przypadku pierwszej umowy również umowę o prowadzenie PPK podpisujemy elektronicznie – za pośrednictwem systemu iPPK. Do jej zawarcia niezbędna lista pracowników zgłoszonych do PPK, dlatego po podpisaniu umowy o zarządzanie należy zebrać deklaracje od pracowników i opracować listę. Proces wdrożenia PPK zamyka obliczenie pierwszych wpłat i przekazanie ich do instytucji finansowej. Wpłaty realizowane są jednym zbiorczym przelewem. Natomiast należy pamiętać, aby jednocześnie przesłać także informację o wysokości wpłat dla poszczególnych uczestników – plik z podziałem wystarczy wgrać do systemu iPPK.