W każdej chwili możesz wrócić do PPK
Pracownicze Plany Kapitałowe są programem całkowicie dobrowolnym. To uczestnik samodzielnie podejmuje decyzję o uczestnictwie lub rezygnacji z dokonywania wpłat. Co istotne, swoją decyzję można zmienić w zasadzie w każdej chwili i nawet, jeśli pierwotnie zrezygnowaliśmy z dołączenia do programu, zawsze możemy zacząć oszczędzanie w PPK.
Pracownicze Plany Kapitałowe funkcjonują już od blisko 1,5 roku. W tym czasie wpłaty na rachunki uczestników wyniosły w sumie 3,15 mld złotych, natomiast dzięki zyskom wypracowanym przez instytucje finansowe suma zgromadzonych środków wynosi ponad 3,44 mld złotych, czyli średnio 9% więcej. Co więcej, z punktu widzenia indywidualnego uczestnika „zysk” jest jeszcze wyższy, ponieważ pracownik ze swoich środków finansuje tylko część wpłat. Na comiesięczną podstawową wpłatę do PPK składają się 2% wynagrodzenia brutto odprowadzane przez pracownika oraz 1,5% wynagrodzenia brutto finansowane przez pracodawcę. Do tego należy doliczyć jeszcze środki, które na rachunek PPK trafiają od państwa, a jest to wpłata powitalna, czyli 250 zł, którą otrzymujemy po dołączeniu do programu, oraz dopłaty roczne w wysokości 240 zł. Te dane potwierdzają, że warto oszczędzać w PPK.
Podczas wdrażania programu w ramach pierwszych trzech etapów część osób zrezygnowała z odprowadzania wpłat. Nierzadko rezygnacja z wpłat związana była z brakiem wystarczającej wiedzy na temat PPK lub ogólnymi obawami wobec inwestowania. Wraz z upływem czasu wiele osób przekonuje się do PPK i obserwując, ile zyskują ich współpracownicy, rodzina czy znajomi, którzy od początku oszczędzają w PPK, decydują się na powrót do programu. Według szacunków PFR, dotychczas około 100 tysięcy osób, które pierwotnie zrezygnowały z PPK, złożyło deklarację wznowienia wpłat.
Minimum formalności i elastyczne zasady
Powrót do oszczędzania w PPK jest bardzo łatwy. Wystarczy do swojego pracodawcy złożyć wniosek o dokonywanie wpłat. Następnie w ciągu 7 dni pracodawca przekaże tę informację do instytucji finansowej, która zarządza programem, a wpłaty zostaną wznowione od wynagrodzenia wypłaconego w kolejnym miesiącu po przyjęciu deklaracji. Wzór wniosku jest dostępny m.in. na naszej stronie internetowej w zakładce Centrum wiedzy.
Warto pamiętać także o tym, że PPK, choć w zamyśle są stworzone z myślą o zabezpieczeniu naszej przyszłości po zakończeniu aktywności zawodowej, dają duże możliwości w zakresie korzystania ze zgromadzonych środków. Właściwie w każdym momencie możemy wypłacić swoje oszczędności - pisaliśmy o tym w innym artykule na naszej stronie.
Pracodawca przypomni o PPK
Ważną zasadą, o której warto pamiętać, jest automatyczny, ponowny zapis. Zgodnie z tą zasadą, począwszy od kwietnia 2023 r. co 4 lata pracodawca będzie miał obowiązek wznowienia wpłat dla pracowników, którzy wcześniej złożyli rezygnację. Odpowiednio wcześniej pracodawca poinformuje pracownika o planowanym wznowieniu wpłat. Jeśli ten zdecyduje się na oszczędzanie, wówczas nie musi nic robić. Natomiast gdy będzie chciał ponownie zrezygnować wpłat, powinien złożyć stosowną deklarację. To rozwiązanie ma regularnie przypominać o programie, a także skłaniać do tego, by raz jeszcze przemyśleć swoją decyzję. Być może po zapoznaniu się z tym, jak na przestrzeni lat program funkcjonuje lub pod wpływem zachęt ze strony innych uczestników PPK, pracownicy będą chcieli wrócić do oszczędzania w programie.