Rozstrzygnięcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska prezesa/prezeski zarządu oraz członka/członkini zarządu ds. inwestycyjnych PFR TFI
28 listopada 2024 r. na podstawie statutu spółki, Rada Nadzorcza PFR TFI zakończyła postępowania kwalifikacyjne na stanowisko prezesa/prezeski zarządu oraz członka/członkini zarządu ds. inwestycyjnych.
Decyzją Rady Nadzorczej funkcję prezesa zarządu z dniem 1 stycznia 2025 r. obejmie pan Piotr Dmuchowski. Rada Nadzorcza powierzyła panu Piotrowi Dmuchowskiemu również funkcję członka zarządu nadzorującego podejmowanie decyzji inwestycyjnych dotyczących portfeli inwestycyjnych funduszy zarządzanych przez PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. oraz portfeli, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych, zarządzanych przez PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego.
Jednocześnie funkcje odpowiednio członka zarządu ds. operacyjnych i członka zarządu ds. ryzyka pełnią Tomasz Orlik i Tomasz Bartmiński.
Skrócone życiorysy członków zarządu PFR TFI:
Piotr Dmuchowski, prezes zarządu
Doświadczony ekspert rynku finansowego, który przez ponad dekadę rozwijał swoją karierę w HSBC Polska. W latach 2008-2022 zajmował wiele kluczowych stanowisk w pionie Global Markets. W latach 2020-2022 pełnił funkcję skarbnika HSBC Polska, jednocześnie koordynując ofertę produktową ESG w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W trakcie swojej pracy w banku uczestniczył w realizacji istotnych transakcji, w tym pionierskich emisji obligacji Polski w Chinach (Panda bonds) oraz pierwszych w historii zielonych obligacji wyemitowanych przez państwo. Od 2022 roku pełnił funkcję członka zarządu TFI PZU, gdzie odpowiadał za nadzór nad działalnością inwestycyjną.
Współzałożyciel i członek zarządu Poland Sustainable Investment Forum, a także członek rady programowej think tanku Instytut Reform. W 2023 roku uczestniczył w opracowaniu raportu „Just Transition” dla sektora ubezpieczeń, przygotowywanego przez UNEP FI i przedstawionego podczas COP28. W 2024 roku brał udział w pracach grupy doradczej EFRAG, zajmującej się tworzeniem standardu sektorowego CSRD dla firm ubezpieczeniowych.
Absolwent szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Heriot-Watt University w Edynburgu, gdzie uzyskał tytuł First Class Master of Arts with Honours. Ponadto, ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Cambridge z zakresu Zrównoważonego Zarządzania, kurs podyplomowy na Uniwersytecie Oksfordzkim dotyczący inwestycji na rynkach prywatnych oraz program na Uniwersytecie Stanforda w dziedzinie Fintech.
Autor publikacji naukowych z zakresu zrównoważonych finansów, publikowanych w prestiżowych czasopismach naukowych o wysokim współczynniku wpływu (impact factor >9). Regularnie występuje jako ekspert w mediach branżowych oraz publikuje artykuły dotyczące tematyki zrównoważonych finansów.
Tomasz Orlik, członek zarządu ds. operacyjnych
Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie zarządzania funduszami inwestycyjnymi, aktywami oraz ryzykiem. W 1992 r. rozpoczął pracę w obszarze funduszy powierniczych w Banku Pekao, od 1993 r. w agencie transferowym Pekao Financial Services. W 1997 r. został dyrektorem w Pioneer TFI, a następnie członkiem zarządu Pioneer PTE. Zaangażowany w utworzenie Pioneer Pekao Investment Management i w 2000 r. powołany na stanowisko wiceprezesa zarządu spółki. W latach 2001-2010 członek rady nadzorczej Pioneer Pekao TFI, a od 2010 do 2018 r. wiceprezes zarządu. Podczas pracy w Grupie Pioneer Investments zaangażowany w projekty restrukturyzacyjne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz wdrożenie systemów informatycznych do zarządzania aktywami oraz ryzykiem. W PFR TFI od stycznia 2020 r. jako członek zarządu odpowiada za obszar operacji, księgowości i wycen funduszy. Aktywnie bierze udział w implementacji nowych regulacji dotyczących funduszy inwestycyjnych.
Autor publikacji na temat rynku kapitałowego, funduszy inwestycyjnych, produktów emerytalnych i oszczędności gospodarstw domowych w Polsce. W ramach działalności pro bono wspiera działalność Fundacji Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej oraz prowadzi mentoring dla studentów.
Ukończył studia magisterskie i doktoranckie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz studia podyplomowe w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości. Posiada licencję maklera papierów wartościowych.
Tomasz Bartmiński, członek zarządu ds. ryzyka
Z rynkiem kapitałowym związany od początku swojej kariery zawodowej. Posiada wieloletnie doświadczenie zarówno w obszarze zarządzania ryzykiem, jak i zarządzania funduszami, które zdobywał w towarzystwach funduszy inwestycyjnych oraz domach maklerskich, m.in. w NN Investment Partners TFI, TMS Brokers, DWS Polska, Deutsche Asset Management, Skarbiec TFI. Odpowiadał m.in. za zarządzanie ryzykiem całkowitym portfeli inwestycyjnych i analizę performance, nadzór nad limitami ryzyka i systemami ich monitorowania, analizę ryzyka wyceny i przygotowanie modeli wyceny aktywów, tworzenie i dostosowywanie wewnętrznych regulacji dotyczących zarządzania ryzykiem.
Dzięki wieloletniej pracy w renomowanych instytucjach finansowych posiada bogatą wiedzę na temat dostępnych na rynku instrumentów, produktów finansowych i technik inwestycyjnych, co umożliwia mu identyfikację związanych z nimi ryzyk i efektywne dopasowanie profilu ryzyka do możliwości i oczekiwań klientów.
Interesuje się problematyką zrównoważonego rozwoju oraz nowymi technologiami w finansach, w tym rozwiązaniami typu robo-doradztwo.
Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Posiada licencję maklera papierów wartościowych (nr 860) oraz doradcy inwestycyjnego (nr 164), a także tytuł Chartered Financial Analyst (CFA).