Aktualności Data publikacji: 18 czerwca 2020

PPK zdały egzamin podczas pandemii

Pracownicze Plany Kapitałowe nawet w trudnych czasach pandemii koronawirusa radzą sobie dobrze i przyczyniają się do budowania oszczędności Polaków – wybrzmiało podczas debaty ekspertów zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego. PPK zdały egzamin, co najlepiej potwierdzają bardzo dobre wyniki funduszy zdefiniowanej daty. Kontynuujemy oszczędzanie, środki w PPK rosną, a obsługa uczestników przebiega bardzo sprawnie.  

17 czerwca 2020 r. zakończył się X Europejski Kongres Finansowy. Przez 3 dni w formie debat online zaproszeni eksperci rozmawiali o odpowiedzialnych finansach w obliczu kryzysu. Pani Ewa Małyszko – prezes zarządu PFR TFI – uczestniczyła w debacie, której tematem przewodnim były zachęty i bariery w budowaniu oszczędności Polaków, w tym wyzwania związane z COVID.  Celem debaty była wymiana poglądów na temat wyzwań towarzyszących budowaniu oszczędności długoterminowej w Polsce, w szczególności w świetle pogłębiającej się luki emerytalnej, ujemnych realnych stóp procentowych oraz starzenia się społeczeństwa. Zaproszeni eksperci przyjrzeli się strategiom i modelom radzenia sobie z tymi wyzwaniami.

Polska stoi przed wieloma wyzwaniami związanymi z budowaniem długoterminowych oszczędności. Według badania Eurofund ponad 68% Polaków deklaruje, że nie ma wystarczających oszczędności, by poradzić sobie bez dochodów przez okres dłuższy niż 3 miesiące.  

W  sytuacji dużej niepewności i obaw o przyszłość, staliśmy się bardziej skłonni do oszczędzania. Nieoczekiwane, trudne doświadczenie, jakim był wybuch pandemii, wielu z nas uświadomiło potrzebę posiadania „poduszki finansowej”. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Zmian Społecznych Jaka będzie Polska po epidemii? zdecydowanie więcej osób planuje oszczędzać. 70% badanych zadeklarowało, że oszczędzało przed pandemią, natomiast aż 83% respondentów wskazuje, że zamierza oszczędzać w przyszłości. Bardzo istotne, abyśmy do oszczędzania podchodzili w perspektywie długoterminowej. Taką szansę daje nam uczestnictwo w systemowych formach oszczędzania, jakimi są m.in. Pracownicze Plany Kapitałowe.  

Pozytywna lekcja, jaką wynosimy z zarządzania PPK w okresie pandemii, jest taka, że nawet w tych trudnych czasach PPK zdały egzamin. Uczestnicy wspólnie z pracodawcami i państwem kontynuują oszczędzanie, a najlepszym potwierdzeniem sukcesu PPK są wyniki funduszy zdefiniowanej daty.  Jak wynika z danych IZFiA fundusze zdefiniowanej daty są najszybciej rosnącą grupą funduszy pod względem procentowym. Tylko w maju wartość zgromadzonych w nich środków urosła o ponad jedną piątą, przekraczając kwotę miliarda złotych. Oszczędności rosną, a obsługa pracodawców i indywidualnych uczestników przebiega sprawnie z wykorzystaniem narzędzi online 

- mówi Ewa Małyszko.

Relacja z debaty dostępna jest tutaj.