Aktualności Data publikacji: 17 grudnia 2019

Podsumowanie pierwszej fazy PPK: postawmy na edukację

Uczestnicy konferencji podsumowującej pierwszy etap wdrażania PPK są zgodni: potrzebna jest przystępna i skuteczna edukacja finansowa.

16 grudnia 2019 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się konferencja Pracownicze Plany Kapitałowe długoterminowym mechanizmem oszczędzania Polaków. Podsumowanie I fazy tworzenia PPK dla firm 250+. Wydarzenie zorganizowane pod patronatem Fundacji GPW, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami było okazją do podsumowania procesu wdrażania PPK w największych firmach oraz zastanowienia się nad tym, w jaki sposób wykorzystać te doświadczenia w kolejnych etapach wdrażania programu.

Podczas panelu, w którym udział wzięli prezesi instytucji finansowych zarządzających PPK, Ewa Małyszko, prezes zarządu PFR TFI zwróciła uwagę, że na PPK należy patrzeć w wielu wymiarach – w tym, w szczególności w wymiarze edukacyjnym: Wprowadzenie powszechnego PPK stało się inspiracją do dyskusji o poziomie edukacji finansowej w Polsce. Przy wielu okazjach staram się podkreślać, jak ważne jest dostarczenie rzetelnej wiedzy, która skłoni do myślenia o bezpieczeństwie finansowym w długim terminie. Jest to szczególnie istotne ze względu na nastawienie Polaków do oszczędzania. Jak pokazują wyniki badań zrealizowanych przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW, Polacy nie są skłonni do oszczędzania w perspektywie długoterminowej. Tymczasem struktura oszczędności w kraju oddziałuje zarówno na sytuację poszczególnych obywateli – pracowników, jak i pracodawców.
Z jednej strony pozwala zabezpieczyć przyszłość indywidualnych właścicieli zgromadzonych środków,  a jednocześnie przekłada się na lepsze warunki ekonomiczne w kraju, co jest istotne dla przedsiębiorców.

Dyskusja podczas panelu prezesów była także okazją, by na podstawie doświadczeń wynikających z przebiegu I fazy, wskazać rekomendacje dla przedsiębiorstw, które czeka wdrożenie PPK w kolejnych etapach. Jak pokazują doświadczenia z pierwszej fazy, bardzo ważnym aspektem całego procesu, jest skuteczny przepływ informacji i edukacja. Pracodawcy bardzo liczą na wsparcie instytucji finansowych w zakresie szkoleń, przygotowania informacji dla pracowników oraz integracji systemów kadrowo-płacowych z systemem PPK.

PPK to trójstronny program długoterminowego oszczędzania, angażujący pracowników, pracodawców i państwo. Pracownicze Plany Kapitałowe powstały w oparciu o najlepsze praktyki w zakresie oszczędzania długoterminowego wypracowane w państwach takich jak Wielka Brytania, Nowa Zelandia, Holandia, czyli tych, które oceniane są najwyżej w rankingach systemów emerytalnych.  Jak pokazują doświadczenia tych państw, dodatkowe systemy dobrowolnego, a jednocześnie powszechnego oszczędzania w długim terminie przyczyniły się do realizacji wymiaru edukacyjnego i pozytywnie wpłynęły na kształtowanie świadomych postaw ekonomicznych w społeczeństwie, czego wyrazem jest wysoka partycypacja w programach oszczędzania.

Proces wdrażania PPK w Polsce został zaplanowany na trzy fazy. W pierwszym etapie do programu przystąpiły największe przedsiębiorstwa – zatrudniające powyżej 250 pracowników. W kolejnych krokach do programu przystąpią kolejno grupy średnich, małych i mikro – przedsiębiorstw oraz jednostki sektora finansów publicznych. Już od 1 stycznia 2020 r. do programu będą mogły dołączyć przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób. W ostatniej fazie, która rozpocznie się w styczniu 2021 r. do PPK zaczną przystępować najmniejsze przedsiębiorstwa oraz jednostki sektora finansów publicznych.