Przejdź do treści
NOWOŚĆ

Znajdujesz się na nowej stronie PFR Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

WAŻNE

Otrzymałeś wezwanie do zawarcia umowy PPK? PFR TFI pomoże w wypełnieniu obowiazków pracodawcy

Aktualności Data publikacji: 10 sierpnia 2020

Kiedy moja firma powinna przystąpić do PPK?

Autor Jarosław Froncz Dyrektor do spraw Relacji z Klientami | PFR TFI

Pytanie o terminy wdrożenia PPK to jedno z najczęściej poruszanych zagadnień na szkoleniach i spotkaniach z pracodawcami. Osoby odpowiedzialne za wdrożenie PPK – czy to w firmach prywatnych, czy w jednostkach sektora publicznego – bardzo często pytają o obowiązujące ich terminy. W tym artykule przedstawię najważniejsze informacje i zasady, które pomogą Ci we wdrożeniu PPK na czas.

Wprowadzanie Pracowniczych Planów Kapitałowych w Polsce zostało podzielone na kilka etapów – do programu przystępują kolejno duże, średnie, małe firmy oraz jednostki sektora publicznego i pozostałe podmioty zatrudniające. Pozwala to uniknąć trudności związanych z jednoczesnym wdrożeniem PPK u wszystkich pracodawców.

Skąd wiadomo, w którym terminie konkretny pracodawca powinien uruchomić PPK?

Pierwszym krokiem jest odpowiedź na pytanie, czy dany podmiot należy do sektora prywatnego czy publicznego. W przypadku przedsiębiorstw sektora prywatnego o dacie wdrożenia decyduje wielkość zatrudnienia, natomiast cały sektor publiczny – w tym administracja, urzędy państwowe, jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne – mają ustalony jeden wspólny termin na przystąpienie do PPK, niezależnie od tego, jak wielu pracowników zatrudniają.

Jeśli chodzi o firmy sektora prywatnego, to w pierwszej kolejności przepisy Ustawy o PPK objęły największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 pracowników. Te firmy wprowadzenie PPK mają już za sobą. Przepisy ustawy zaczęły ich obowiązywać 1 lipca 2019 r. Pracodawcy mieli czas na podpisanie umowy o zarządzanie do 25 października 2019 r., natomiast na 12 listopada 2019 r. wyznaczony był ostateczny termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK.

Dla firm z drugiego etapu, które mogły przystępować do PPK od 1 stycznia 2020 r., oraz z trzeciego etapu,które zostały objęte programem od 1 lipca 2020 r. Ustawodawca określił jednakowe terminy na zawarcie umów o zarządzanie i prowadzenie PPK:

• umowa o zarządzanie PPK - do 27 października 2020 r.

• umowa o prowadzenie PPK - do 10 listopada 2020 r.

Warto przypomnieć, że wydłużenie terminu na zawarcie umów o zarządzanie i prowadzenie PPK nie dotyczy pracodawców zatrudniających od 50 do 249 osób, którzy zawarli umowy przed 31 marca.

W ostatnim, czwartym etapie wdrażania PPK, który rozpocznie się 1 stycznia 2021 r., do programu przystąpią jednostki sektora finansów publicznych oraz pozostałe podmioty zatrudniające. Dla nich przewidziano następujące terminy na zawarcie umów o zarządzanie i prowadzenie PPK:

• Jednostki sektora finansów publicznych powinny zawrzeć umowę o zarządzanie PPK do 26 marca 2021 r. i umowę o prowadzenie PPK do 10 kwietnia 2021 r.

• Pozostałe podmioty zatrudniające mają z kolei czas na podpisanie umowy o zarządzanie do 23 kwietnia 2021 r. i umowy o prowadzenie do 10 maja 2021 r.