Przejdź do treści
NOWOŚĆ

Znajdujesz się na nowej stronie PFR Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

WAŻNE

Otrzymałeś wezwanie do zawarcia umowy PPK? PFR TFI pomoże w wypełnieniu obowiazków pracodawcy

Aktualności Data publikacji: 02 lutego 2021

Jak sprawdzić stan oszczędności w PPK?

Autor Monika Andrzejczyk Menedżer ds. PPK | PFR TFI

Jak wynika z aktualnych badań, tym, co przekonałoby do uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych, jest stały dostęp do informacji o stanie zgromadzonych środków. W PFR TFI uczestnicy mogą nie tylko w każdej chwili sprawdzić saldo swojego rachunku, ale też przeanalizować, ile wyniosły jego wpłaty, wpłaty pracodawcy i dopłaty państwa, a także jak odkładane środki pracowały.

Co się dzieje z moimi oszczędnościami?

Oczekiwania związane z dostępem do rachunku są jak najbardziej uzasadnione. Oszczędzanie w perspektywie długoterminowej nie jest łatwe, ponieważ oznacza w pewnym sensie rezygnację z bieżącej konsumpcji. Tymczasem możliwość podglądu naszego rachunku pozwala zobaczyć konkretne kwoty, co zachęca do dalszego oszczędzania.

Dobrą praktyką na rynku jest, że instytucje finansowe zapewniają uczestnikom PPK dostęp do informacji o zgromadzonych środkach. W PFR TFI dajemy każdemu uczestnikowi dostęp do nowoczesnego, intuicyjnego serwisu IAT FI, który umożliwia składanie zleceń, dyspozycji oraz pozyskiwanie informacji w związku z uczestnictwem w PPK. Poprzez IAT FI pracownik ma stały dostęp do swojego rachunku PPK i może w dowolnym momencie monitorować stan swoich oszczędności. Po zalogowaniu do serwisu, użytkownik może przejrzeć historię wpłat oraz wykresy, na których sprawdzi, jak zmieniał się stan jego oszczędności. Znajdują się tam również informacje o zawarciu umowy o prowadzenie PPK, zasadach uczestnictwa, roczne zestawienie transakcji na rachunku PPK oraz aktualności związane z programem. Dostęp do serwisu uzyskuje się po zgłoszeniu uczestnika do PPK przez pracodawcę.

Jasne cele na przyszłość

Bieżący podgląd rachunku PPK to nie wszystko. Każdy uczestnik programu może też oszacować, ile środków zgromadzi przez cały okres oszczędzania.

Świadomość, że dzięki PPK po zakończeniu aktywności zawodowej będę mieć co miesiąc przez min. 10 lat dodatkowe 300, 500 czy 700 złotych motywuje do pozostania w programie i oszczędzania na przyszłość. Takie konkretne kwoty bardziej działają na wyobraźnię – potwierdzili to także respondenci, którzy uczestniczyli w naszym badaniu Motywacja do oszczędzania i uczestnictwa w PPK, które zrealizowaliśmy jesienią 2020 r.

Aby sprawdzić, ile możemy zgromadzić w PPK, wystarczy skorzystać z kalkulatora. Po wpisaniu wysokości swojego wynagrodzenia, wieku, wysokości wpłaty dodatkowej i wieku, do którego planujemy oszczędzanie, otrzymamy szacunkowy wynik.

Jak pokazuje poniższy przykład, trzydziestolatek, który zarabia 5000 zł brutto i planuje oszczędzać w PPK do 60 roku życia, odprowadzając tylko wpłaty podstawowe (2% wpłaty pracownika i 1,5% wpłaty pracodawcy), może zgromadzić w PPK przeszło 165 tysięcy złotych. Oczywiście jest to tylko szacunkowa kalkulacja, w której przyjęliśmy, że roczna stopa zwrotu z inwestycji w okresie oszczędzania wyniesie 3,5%, natomiast roczną stopę zwrotu w okresie wypłat uwzględniliśmy na poziomie 2,75%. Zakładany roczny wzrost wynagrodzeń wynosi 2,8%. Przykład ten pokazuje, że systemowe oszczędzanie jest o wiele bardziej efektywne niż indywidualne. Dzieje się tak, ponieważ do każdej wpłaty pracownika dodawana jest wpłata pracodawcy. Ponadto swoją część w postaci wpłaty powitalnej i dopłat rocznych dodaje państwo, a wszystkie środki są inwestowane.

https://www.mojeppk.pl/kalkulator.html

MojePPK - Oficjalny Portal Informacyjny Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)

Jak widać, uczestnicy przez cały czas oszczędzania w PPK mają stały dostęp do informacji o stanie swoich oszczędności i w każdej chwili mogą sprawdzić, co dzieje się ze środkami zgromadzonymi na ich rachunkach. Zakres informacji i sposób ich prezentowania może zależeć od tego, jaką instytucję finansową wybierze jego pracodawca, natomiast PFR TFI stawiamy na nowoczesne, intuicyjne rozwiązania, dostępne dla każdego uczestnika.