Gdzie najwięcej chętnych na oszczędzanie w PPK?
Dobiega końca ostatni, czwarty etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Za nami uruchomienie programu w sektorze publicznym, a już niebawem minie termin na podpisanie umów o zarządzanie i prowadzenie PPK w firmach zatrudniających mniej niż 19 pracowników.
Po pierwszych trzech etapach wdrożenia partycypacja wyniosła nieco ponad 30%. Jednak w części branż więcej pracowników decyduje się na oszczędzanie w PPK. Które z branż znalazły się w czołówce?
Jeśli przyjrzymy się danym o uczestnictwie w PPK w różnych branżach, zauważymy, że w kilku z nich partycypacja jest zdecydowanie wyższa od średniej. Na pierwsze miejsce wysuwają się podmioty działające w ubezpieczeniach, reasekuracji i fundusze emerytalne. W tej branży prawie 63% uprawnionych pracowników przystąpiło do programu. Niewiele mniejszym zainteresowaniem PPK cieszy się w branży wspomagającej usługi finansowe – tu partycypacja przekracza 60%. Na podium w zestawieniu znalazła się jeszcze branża usług związanych z przetwarzaniem informacji, w której 47% uprawnionych pracowników oszczędza w PPK. Tak wysoki wynik właśnie w tych branżach nie jest zaskoczeniem. Pracownicy firm zajmujących się finansami mają dużą wiedzę na tematy związane z funkcjonowaniem pieniądza czy oszczędzaniem długoterminowym. To ułatwiało im poznanie programu oraz ocenienie korzyści, jakie wynikają z uczestnictwa.
Wysoki poziom zainteresowania programem obserwujemy również w branży IT, reklamy i badań rynku, telekomunikacji oraz doradczej. Wszystkie zanotowały wynik powyżej 40%.
Edukacja to podstawa
Na podstawie dotychczasowych doświadczeń we wdrażaniu programu widzimy, że jednym z czynników, który istotnie wpływał na poziom partycypacji był dostęp do rzetelnych informacji o programie. W firmach, do których dotarliśmy ze szkoleniami, więcej pracowników zostało uczestnikami PPK. Ten przykład pokazuje wyraźnie, że w dalszym ciągu potrzebna jest edukacja na temat zasad i korzyści programu. W mojej ocenie kontynuacja kampanii edukacyjnych i informacyjnych w dłuższej pespektywie przyczyni się do stopniowego zwiększania partycypacji w PPK.
Świecić przykładem
Jak się okazuje jeszcze większe zainteresowanie programem występuje w instytucjach, które odpowiadają za jego prawidłowe funkcjonowanie. Niekwestionowanym liderem jest Polski Fundusz Rozwoju, w którym do programu przystąpili wszyscy pracownicy. Na oszczędzanie w PPK zdecydowało się także 77% pracowników Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i 61% pracowników Ministerstwa Finansów. W Komisji Nadzoru Finansowego chęć uczestniczenia w PPK zgłosiło 68% uprawnionych do tego pracowników .
Tak wysokie wyniki pokazują, że pracownicy tych instytucji, którzy najlepiej znają ten program, doskonale zdają sobie sprawę, jakie korzyści niesie i wierzą w niego. To z pewnością może być sygnałem dla innych uprawnionych, że warto oszczędzać w PPK i w ten sposób zadbać o zabezpieczenie swojej przyszłości.