Dialog i partnerstwo – Fundusz Ekspansji Zagranicznej na Kongresie Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE
7 i 8 października wzięliśmy udział w organizowanym w Poznaniu Kongresie Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE. Wydarzenie poświęcone było współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą w procesie odbudowy naszego sąsiada z wojennych zniszczeń. Położenie geograficzne, ale też silne powiązania biznesowe między naszymi krajami sprawiają, że Polska może odegrać istotna rolę w tym procesie.
Dialog i partnerstwo - tak można by podsumować postulaty, które wybrzmiały podczas Kongresu Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE. Mowa była o dialogu, ponieważ musimy rozmawiać o wyzwaniach związanych z realizacją współpracy, ale też skalą zniszczeń, z jakimi mierzy się nasz sąsiad. Jednak tematem, który zyskiwał w rozmowach, było partnerstwo, ponieważ widzimy wyraźnie, że Polscy przedsiębiorcy wykazują duże zainteresowanie udziałem w odbudowie i modernizacji Ukrainy. Świadczy o tym chociażby liczba spółek zgłoszonych już do katalogu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Jednocześnie, jak podkreślił wczoraj minister gospodarki Ukrainy, Andrii Teliupa, Ukraina jest bardzo zainteresowana tym, żeby polskie firmy inwestowały nad Dnieprem oraz współpracowały z ukraińskimi firmami.
Mamy więc solidne fundamenty do tego, by tę współpracę rozwijać, zwłaszcza że polski biznes jest już obecny w Ukrainie: Cersanit posiada fabrykę ceramiki sanitarnej w Zwiahlu, Barlinek – zakład produkcji desek podłogowych w Winnicy, a producent okien Fakro – zakład w obwodzie lwowskim. Znaczącą rolę odgrywa także sektor finansowy: kontrolowany przez PKO BP KredoBank zajmuje 14. miejsce na liście największych banków na Ukrainie. Zaś dużą część rynku przewozów intermodalnych w Ukrainie obsługuje toruńska spółka Laude Smart Intermodal.
Patrząc na dane statystyczne dotyczące wymiany handlowej i współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Ukrainą, widzimy, że ta współpraca bardzo się rozwija. W latach 2021-2023 eksport z Polski wzrósł o 80 proc. Nasz kraj zajmuje też wysoką pozycję wśród zagranicznych inwestorów bezpośrednich - na koniec 2023 r. nasz kraj zajmował 10 lokatę. Według danych Ośrodka Studiów Wschodnich na koniec 2023 r. skumulowane polskie inwestycje w Ukrainie miały wartość 780 mln dolarów, co stanowiło 2,6 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w tym kraju.
Aktualne zaangażowanie polskich firm jest inwestycją w przyszłość wzajemnych relacji gospodarczych. Oczywiście kluczowe znaczenie dla rozwijania tej współpracy będzie miał dostęp do kapitału oraz zabezpieczenie przed ryzykami inwestycyjnymi.
Choć ze względu na trwające działania wojenne do inwestycji w Ukrainie należy podchodzić z dużą dozą ostrożności, to powojenna odbudowa kraju to także szanse dla zagranicznych firm. W rankingu atrakcyjnych kierunków inwestycyjnych przygotowanym w ramach raportu „Kierunek: Wschód. Aktualne trendy i atrakcyjne kierunki ekspansji zagranicznej w obliczu zawirowań geopolitycznych”, który opracowaliśmy wspólnie z PwC Polska we współpracy z KUKE, Ukraina znalazła się na podium, co wskazuje na spory potencjał tego kraju dla polskich przedsiębiorców. W badaniu ankietowym prawie 18 proc. przedsiębiorców, którzy mają w planach ekspansję kapitałową na rynki zagraniczne, uwzględnia Ukrainę jako kierunek swoich inwestycji.