Przejdź do treści
NOWOŚĆ

Znajdujesz się na nowej stronie PFR Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

Aktualności Data publikacji: 12 maja 2022

Apetyt branży IT na zagraniczne przejęcia

Autor Paweł Gąsior Menedżer Inwestycyjny | PFR TFI

Dane zaprezentowane w nowym raporcie GlobalData „Global M&A Deals in 2021 – Top Themes by Sector” wskazują, że w ujęciu globalnym najwięcej fuzji i przejęć – zarówno pod względem wartości jak i wolumenu transakcji zanotowano w sektorze technologii, mediów i telekomunikacji. Dużą aktywność w tym obszarze wykazują także polskie spółki technologiczne. Jak informował niedawno „Puls Biznesu” w zeszłym roku sektor nowych technologii odpowiadał za 20% wszystkich transakcji M&A w Polsce. Było ich 57, a wartość wyniosła 5 mld euro. Ostatni rok pokazał, że rodzime firmy technologiczne coraz odważniej decydują się na zagraniczne zakupy.

Polski sektor IT ma silną markę na arenie międzynarodowej, a rozwiązania z marką „made in Poland” stały się jednym z naszych produktów eksportowych. Zagranicznym klientom oferujemy złożone rozwiązania, w tym gotowe produkty oraz unikatowe kompetencje. To w naturalny sposób otwiera im drogę do szukania okazji wzrostu również poza Polską np. poprzez ekspansję kapitałową.

Niedawno o takich planach informowała należąca do giełdowego Ailleronu spółka Software Mind, która przejmuje spółki IT w Rumunii i Mołdawii. W grudniu giełdowy Sescom podpisał umowę wstępną dotyczącą przejęcia działającej w Wielkiej Brytanii spółki Enertech FM, specjalizującej się w usługach technicznego Facility Management (FM). W tym miesiącu o przygotowaniach do akwizycji informowała specjlizujaca się w transformacji cyfrowej firma Inetum Polska.

Analitycy prognozują, że w tym roku akwizycji w branży technologicznej też nie zabraknie. Zwłaszcza że transakcje M&A są dla firm sposobem m.in. na zapewnienie dopływu nowych talentów, rozszerzenie bazy klientów czy integrację pionową i poziomą.

W realizacji planów związanych przejęciami zagranicznymi polskie firmy wspiera Fundusz Ekspansji Zagranicznej, który udziela finansowania kapitałowego lub dłużnego na zagraniczne projekty inwestycyjne, w tym zakup lub przejęcie przez polskiego przedsiębiorcę zagranicznej spółki. W sektorze IT fundusz już trzykrotnie współfinansował przejęcia zagranicznych podmiotów z branży IT.

Dwie inwestycje zrealizowaliśmy wspólnie z Grupą R22. Najpierw w 2018 r. wspólnie inwestowaliśmy w Rumunii, a rok później w Chorwacji. Dzięki inwestycjom nasz partner z kilku podmiotów zagranicznych zbudował duży, dobrze działający biznes i zyskać znaczący udział w tamtejszych rynkach. W tym roku podpisaliśmy natomiast umowę inwestycyjną ze spółką Netguru. Nasz projekt związany jest z przejęciem przez poznańską firmę mniejszościowego pakietu udziałów w amerykańskim studiu innowacji Pilot 44, specjalizującym się we wdrażaniu innowacji cyfrowych w firmach. Fundusz Ekspansji Zagranicznej jest partnerem finansowym i zainwestował w zagraniczną spółkę zależną Netguru.

Od blisko dwóch lat obserwujemy zdecydowane przyspieszenie pewnych trendów konsumenckich, związanych z rozwojem sektora e-commerce, płatności mobilnych w dobie powszechnej pracy zdalnej i hybrydowej wzrosło też znaczenie technologii wspierających zdalną komunikację i cyberbezpieczeństwo. Powyższe trendy stwarzają dobre perspektywy do wzrostu dla branży IT, która już ma blisko 8 proc. udział w PKB. Jako Fundusz Ekspansji Zagranicznej jesteśmy otwarci, by polskie firmy z tej branży stały się ważnymi graczami w głównym nurcie cyfrowej transformacji światowej gospodarki.

Źródła danych:

  1. Puls Biznesu, Fuzje i przejęcia pobiły rekord,
  2. Puls Biznesu, Polskie IT na zagranicznych łowach,
  3. GlobalData, Global M&A Deals in 2021 – Top Themes by Sector.